Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Twardoch i jego miłość do aut kontra krytyk literacki

„Kocham samochody. Nigdy się z tą miłością nie kryłem(…) ” – takimi słowami Szczepan Twardoch rozpoczął swój wpis na jednym z portali społecznościach o swojej miłości do aut i o tym, że został ambasadorem marki Mercedes-Benz Polska. Ta informacja doprowadziła do dyskusji pomiędzy pisarzem a internautami.

Do rozmowy włączył się m.in. krytyk literacki, Paweł Dunin-Wąsowicz. Napisał on: „No to się ciesz, ale od dziś nie mogę Cię już poważnie traktować jako pisarza.”, na co Twardoch odpowiedział: „Paweł, z całym szacunkiem, ale nie rzucę się pod pociąg z tego powodu.”

Na odpowiedź krytyka nie trzeba było długo czekać: „Szczepan Twardoch rozumiem, że prestiż pisarza przy obecnej niedużej konsumpcji książek jest stosunkowo niski i przyjąłeś propozycję, która to waloryzuje. Osobiście nie zazdroszczę, nie mam prawa jazdy, jeżdżę komunikacją publiczną albo na rowerze. Nie wiem, może się mylę, ale wydaje mi się, że jeśli chciałeś zakwestionować etos literatury, w której języku tworzysz, to udało się świetnie.”. Co na to Twardoch? „Paweł, ja się do tego etosu nigdy nie zapisywałem i w ogóle się doń nie poczuwam. Nigdy też nie składałem ślubów ubóstwa. Prestiż zawodu pisarza wydaje mi się stosunkowo wysoki, skoro wygenerował taką propozycję – którą przyjąłem bo kocham samochody. Just likethat. Pozostaję z szacunkiem.”

W obronie Twardocha odezwał się jednak znany pisarz, Jakub Żulczyk, autor takich tytułów, jak „Zmorojewo” i „Radio Armageddon”. Napisał:„Szczepan Twardoch rozwaliłeś jakiś etos i bardzo dobrze, że to zrobiłeś. Konkretnie rozwaliłeś etos dziada któremu można zapłacić byle co i pięć miesięcy po terminie. Zrobiłeś mnóstwo dobrego dla społecznego postrzegania ludzi pióra, do tego aby ich w końcu szanować. Oby więcej Twardochów w dobrych marynarkach i wyjebanych Mercedesach, wtedy może przeciętny Cebuleon przestanie uważać ludzi pióra i kultury za niedomyte szumowiny, a zleceniodawca za płatnika ostatniej kategorii. Jaram się szczerze i zbijam pionę.”

Kategorie: Książki

Twardoch i jego miłość do aut kontra krytyk literacki

„Kocham samochody. Nigdy się z tą miłością nie kryłem(…) ” – takimi słowami Szczepan Twardoch rozpoczął swój wpis na jednym z portali społecznościach o swojej miłości do aut i o tym, że został ambasadorem marki Mercedes-Benz Polska. Ta informacja doprowadziła do dyskusji pomiędzy pisarzem a internautami. Dalej…