Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Ustawa o jednolitej cenie książki – Izrael nie poleca

O ustawie o jednolitej cenie książki wspominaliśmy już nieraz i choć trudno przewidzieć, jak jej losy potoczą się w Polsce (w tym momencie wiadomo jedynie, iż nowy dyrektor Instytutu Książki do pomysłu poprzednika podchodzi pozytywnie), to wiemy już, jak wyglądało to w Izraelu.

Już trzy lata po wprowadzeniu „Prawa o ochronie literatury i pisarzy”, które wymuszało zachowanie stałej ceny książki przez 18 miesięcy od dnia premiery, rząd uznał, że rozwiązanie było błędem, a jego skutkiem okazał się drastyczny spadek sprzedaży książek.

Zgodnie z przewidywaniami krytyków projektu, prawo najmocniej dotknęło debiutantów – sprzedaż nowych tytułów spadła aż o 60% (na tle całkowitego spadku o 20%).

Ustawa o jednolitej cenie książki zakłada, iż przez określony czas (np. rok, półtora roku) nie będą mogły obowiązywać żadne promocje na dany tytuł. Sprzedawcy będą mogli obniżyć cenę dopiero po upływie „okresu ochronnego”. Zwolennicy ustawy argumentują, że wyrówna to szanse małych księgarń, w tej chwili bezbronnych wobec sieciówek; przeciwnicy – że brak możliwości obniżek sprawi, iż wielu osób po prostu nie będzie stać na książki.