Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Wrześniowa Nowa Fantastyka

W salonach prasowych i kioskach można poszukiwać nowego wydania miesięcznika „Nowa Fantastyka”, poświęconego wszelkim zjawiskom i aspektom związanym z tytułową fantastyką, a także prezentującego prozę zagranicznych i polskich autorów.

Dziewiąty tego roku numer sygnuje Batman, obchodzący swe osiemdziesiąte urodziny. O tym szerzej opowiada tekst Przemysława Pawełka, w którym podjęte zostają nie tylko konteksty powstania i ewolucji bohatera, ale i wpływ na popkulturę w ogóle. Z kolei na złaknionych ciekawostek z folkloru słowiańskiego czeka kolejny artykuł Witolda Vargasa – w nim zdradza, jak dawne istoty funkcjonują w dzisiejszej rzeczywistości. Na łamach pisma jest również kilka stron poświęconych fenomenowi „Szczęk” Stevena Spielberga, o którym mówi Maciej Bachorski.

Ale to chyba nie największe atrakcje tego numeru – nikt bodaj obojętnie nie przejdzie obok nazwiska Ursuli K. Le Guin, a we wrześniowej odsłonie czasopisma pojawiają się aż dwa teksty autorstwa wybitnej pisarki („Blask ognia” i „Opisanie Ziemiomorza”). Dla równowagi proza za wschodniej granicy, czyli powracający (po kwietniowym numerze, gdzie publikował „Tomydzieci”) Andriej Kokoulin. Polskiej twórczości też nie zabraknie, a reprezentować ją będą Tomasz Kaczmarek, Paweł Wolski i Paulina Łoś.

Jeszcze segment recenzji, gdzie pojawi się opinie na temat nowości; kolejny komiksowy szort z Lilem i Putem, a na dokładkę felietony – w tym wspomnienia Łukasza Orbitowskiego o nieodżałowanym Rutgerze Hauerze.


Źródło: fantastyka.pl/Nowa Fantastyka/Facebook