Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Wydanie Harry’ego Pottera warte grube tysiące z powodu… literówki

Jeśli posiadacie anglojęzyczne wydania “Harry’ego Pottera”, zajrzyjcie na swoje półki z książkami, bo może się okazać, że posiadacie egzemplarz wart… ponad 20 tysięcy funtów.

Pierwsza edycja książki “Harry Potter and the Philosopher’s Stone” zawiera pewien rzadki błąd – znajduje się on na 53 stronie wydania i występuje tylko w 500 egzemplarzach w twardej oprawie. Chodzi o to, że w liście z Hogwartu zawierającym spis wyposażenia informacja o konieczności posiadania różdżki pojawia się dwukrotnie. To wystarczyły, by szacować, że na Bonhams Fine Books and Manuscripts w Londynie egzemplarz osiągnie wartość 26 tysięcy funtów!

Matthew Haley, dyrektor Bonhams Fine Books and Manuscripts, komentuje, że z racji tego, iż błąd pojawił się w pierwszych egzemplarzach, dla części miłośników mają one szczególną wartość – jednoznacznie pokazują, że pochodzą z unikatowej edycji z 1997 roku. Na wysoką cenę ma także wpływać fakt, że seria o Harrym Potterze, w przeciwieństwie do części książek skierowanych dla dzieci, przyciąga także dorosłych. A ci mogą pozwolić sobie na większe wydatki.

Warto też przypomnieć, że ci, którzy z serią o młodym czarodzieju zetknęli się w 1997 roku, zdążyli już dorosnąć, ale niekoniecznie musieli się pozbyć sentymentu z dzieciństwa.

Źródło: independent.co.uk