Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Wywiad z Dmitrijem Głuchowskim

W jednym z ostatnich wywiadów autor bestsellerowej serii powieści „Metro 2033”, „FUTU.RE” czy „Czasu zmierzchu”, opowiada o Rosji i Polsce, odbiorze swojej twórczości, a także literaturze fantastycznej stanowiącej ucieczkę od brutalnej rzeczywistości.

Głuchowski w rozmowie z Marcinem Graczykiem podkreślił, że jest bardzo zadowolony z faktu, że rosyjska literatura jest chętnie czytana w Polsce – bez względu na różnice i zaszłości historyczne między krajami:

Stosunek was, Polaków do Rosji – nie do Rosjan tylko do Rosji jako do państwa – na pewno jest podyktowany właśnie polityką prowadzoną przez obecne rosyjskie władze, a także naszą trudną wspólną historią. […]Cieszę się że literatura rosyjska jest w Polsce chętnie czytana. W czasach, w których Putin psuje na świecie i także w Polsce wizerunek mojej ojczyzny, odbieram siebie jako ambasadora dobrej woli, który łączy nasze kraje. – mówił pisarz.

W dalszej części wywiadu Głuchowski wspomniał o charakterystycznej roli literatury fantastycznej krajach byłego Związku Radzieckiego, która nadal pozwala komentować rzeczywistość i opisywać otaczający świat:

Literatura fantastyczna to najlepsza metoda na ucieczkę od ponurej rzeczywistości Pisząc fantastykę, uciekamy się do alegorii i metafor, bo często wprost nie możemy opisać tego, co dzieje się wokół nas. Na zachodzie Europy i w Stanach autorzy powieści fantastycznej traktują ten gatunek jako czystą rozrywkę, nie ma tam raczej funkcji politycznej, bo po prostu nigdy tam nie było takiej potrzeby. W Związku Radzieckim literatura fantastyczna była wykorzystywana do przekazywania społeczeństwu wielu informacji, które w żaden inny sposób nie mogły być publicznie powiedziane. We współczesnej Rosji ta sytuacja wciąż się nie zmieniła. – podkreśla Głuchowski.

Jeśli jesteście ciekawi jak wyglądała praca „koordynatora” powieści wydawanych pod szyldem „Metro 2033” i czy cykl doczeka się kiedyś ekranizacji, to całość wywiadu możecie przeczytać pod tym adresem: niestatystyczny.pl