Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Zaklęcia z Hogwartu pod lupą naukowców

Seria o Harry’m Potterze jest oczywiście całkowicie fikcją literacką, ale dwóch dziennikarzy naukowych z Anglii postanowiło jasno udowodnić, że dwa zaklęcia pojawiające się w książkach są całkowicie nierealne. Mowa o Skrzelozielu i Skele-Gro.

Rowan Reynolds i Chris Ringrose w Journal of Interdisciplinary Science Topics wyjaśniają, że zastosowane przez głównego bohatera w czwartej części Skrzeloziele ma niemożliwe działanie.

W filmie Harry jest w dużej mierze widziany jak pływa z zamkniętymi ustami, a to nie jest sposób, w jaki ryby wykorzystują swoje skrzela. Jeżeli Harry otwarłby buzię i pozwolił wodzie dostać się do gardła i wypłynąć przez skrzela, mogłoby się stać prawdopodobne, że potrafi oddychać pod wodą. Jednakże nie robiąc tego, nie jest możliwe zdobycie wystarczającej ilości tlenu do przeżycia. – tłumaczą dziennikarze.

Kolejną rzeczą jest mikstura Skele-Gro, którą Madam Pomfrey podała Harry’emu, aby odbudować jego kości po tym, jak pozbył się ich Gilderoy Lockhart. W książkach Rowling kości Harry’ego odrastają bardzo szybko, a oczywiście w normalnych warunkach potrzebowałyby dużo więcej czasu niż niecałą dobę. Dodatkowo nigdzie nie ma wzmianki o tym, że Harry coś jadł podczas rekonwalescencji, a przecież to z jedzenia ciało czerpie energię.

Skele-Gro musi więc posiadać jakieś niewyjaśnione, magiczne właściwości, które umożliwiają utrzymywanie odpowiedniej ilości energii i w rzeczy samej pozwalają wykorzystać je w tak krótkim okresie czasu. – tłumaczą twórcy artykułu.