Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Zapowiedź kolejnego numeru Nowej Fantastyki

Co czeka fanów w najnowszym numerze „Nowej Fantastyki” 09/2016? Znajdziecie w nim m.in. artykuł Damiana Maksymowicza o Batmanie, rozważania Tomasza Miecznikowskiego o dziełach Roberta W. Chambersa, a także wywiad z Charlesem Strossem, konkursy i pozostałe stałe atrakcje. Szczegóły poniżej.

Damian Maksymowicz – GDYBYM NIE ZWARIOWAŁ, BYŁBYM OBŁĄKANY

Krąży opinia, że świetność bohatera poznajemy poprzez pryzmat jego przeciwników. Jeśli tak, to najlepszym bohaterem kultury popularnej musi być Batman, który ma najbardziej intrygującą galerię łotrów. Wśród nich prym wiedzie nemezis Mrocznego Rycerza – psychopatyczny Joker.

Andrzej Kaczmarczyk – JESTEŚ NUMEREM SZEŚĆ

Podczas gdy w USA po raz pierwszy emitowano „Star Treka”, w Wielkiej Brytanii powstał inny kultowy serial, który odcisnął na fantastyce niezatarte piętno. Gdyby nie „The Prisoner” nie byłoby „Miasteczka Twin Peaks”, „Z Archiwum X”, „Truman Show” ani „V jak Vendetta”.

Tomasz Miecznikowski – SZALEŃCY ROBERTA W. CHAMBERSA

Czasami los okazuje się łaskawy dla wydawałoby się zapomnianych twórców i ich dzieł. Tak było w przypadku Roberta W. Chambersa i jego „Króla w Żółci” – nagle po emisji pierwszego sezonu serialu „Detektyw” książka napisana w końcówce XIX wieku triumfalnie powróciła na listy bestsellerów.

Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz – DZISIAJ ODEZWIE SIĘ MARS

W literaturze fantastycznej – inaczej niż w rzeczywistości, którą opisaliśmy w poprzednim odcinku – Marsjanie nie milczeli jak zaklęci i grzecznie nawiązywali konwersację z Ziemią. Jak można się domyśleć, pierwszy kontakt tylko czasem kończył się harmonijną międzyplanetarną współpracą; częściej zaś był początkiem wszelkich kłopotów i doprowadzał do awantur, podbojów oraz morderstw.

Ponadto w numerze:
– wywiad z Charlesem Strossem,
– opowiadania m.in. Lauren Beukes i Wojciecha Zembatego,
– felietony, konkursy i inne stałe atrakcje.

NF 09 2016 okladka

Źródło: informacja prasowa