Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książki

Znamy laureatów Locus Awards

Poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji Locus Awards. Nagrody przyznano wczoraj, 25 czerwca, podczas gali w Seattle.

The Locus Science Fiction Foundation ogłosiła tegorocznych zwycięzców w poszczególnych kategoriach, wybranych przez czytelników magazynu „Locus”. Nagroda jest przyznawana od 1970 roku, poniżej lista laureatów z 2016 roku.

Powieść sci-fi:
„Ancillary Mercy”, Ann Leckie (Orbit US; Orbit UK)

Ancillary Mercy

Nominowani:
„The Water Knife”, Paolo Bacigalupi (Borzoi; Orbit UK)
„Aurora”, Kim Stanley Robinson (Orbit US; Orbit UK)
„Seveneves”, Neal Stephenson (Morrow)
„A Borrowed Man”, Gene Wolfe (Tor)

Powieść fantasy:
„Uprooted”, Naomi Novik (Del Rey)

Uprooted

Nominowani:
„Karen Memory”, Elizabeth Bear (Tor)
„The House of Shattered Wings”, Aliette de Bodard (Roc; Gollancz)
„Wylding Hall”, Elizabeth Hand (PS; Open Road)
„The Fifth Season”, N.K. Jemisin (Orbit US; Orbit UK)

Powieść Young Aldut:
„The Shepherd’s Crown”, Terry Pratchett (Harper; Doubleday UK)

 Pasterska.korona

Nominowani:
„Half a War”, Joe Abercrombie (Del Rey; Harper Voyager UK)
„Half the World”, Joe Abercrombie (Del Rey)
„Harrison Squared”, Daryl Gregory (Tor)
„Shadowshaper”, Daniel José Older (Levine)

Debiut:
„The Grace of Kings”, Ken Liu (Saga)

krolowie dary

Nominowani:
Sorcerer to the Crown, Zen Cho (Ace; Macmillan UK)
Signal to Noise, Silvia Moreno-Garcia (Solaris)
The Watchmaker of Filigree Street, Natasha Pulley (Bloomsbury US; Bloomsbury UK)
The Sorcerer of the Wildeeps, Kai Ashante Wilson (Tor.com)

Novella:
„Slow Bullets”, Alastair Reynolds (Tachyon)

slow bullets

Nominowani:
„Penric’s Demon”, Lois McMaster Bujold (publikowana samodzielnie)
„The Citadel of Weeping Pearls”, Aliette de Bodard (Asimov’s 10-11/15)
„The Four Thousand, the Eight Hundred”, Greg Egan (Asimov’s 12/15)
„Binti”, Nnedi Okorafor (Tor.com)

Novelette:
„Black Dog”, Neil Gaiman (Trigger Warning)

neil gaiman trigger warning

Nominowani:
„The Heart’s Filthy Lesson”, Elizabeth Bear (Old Venus)
„And You Shall Know Her by the Trail of Dead”, Brooke Bolander (Lightspeed 2/15)
„Folding Beijing”, Hao Jingfang (Uncanny 1-2/15)
„Another Word for World”, Ann Leckie (Future Visions)

Short story:
Cat Pictures Please”, Naomi Kritzer (Clarkesworld 1/15)

Nominowani:
„Three Cups of Grief, by Starlight”, Aliette de Bodard (Clarkesworld 1/15)
„Madeleine”, Amal El-Mohtar (Lightspeed 6/15)
„The Dowager of Bees”, China Miéville (Three Moments of an Explosion)
„Hungry Daughters of Starving Mothers”, Alyssa Wong (Nightmare 10/15)

Antologia:
„Old Venus”, George R.R. Martin & Gardner Dozois, eds. (Bantam)

old venus

Nominowani:
„The Year’s Best Science Fiction: Thirty-second Annual Collection”, Gardner Dozois, ed. (St. Martin’s Griffin)
„Hanzai Japan: Fantastical, Futuristic Stories of Crime From and About Japan”, Nick Mamatas & Masumi Washington, eds. (Haikasoru)
„Stories for Chip: A Tribute to Samuel R. Delany, Nisi Shawl & Bill Campbell”, eds. (Rosarium)
„Meeting Infinity”, Jonathan Strahan, ed. (Solaris US; Solaris UK)

Collection:
„Trigger Warning: Short Fictions and Disturbances”, Neil Gaiman (Morrow)

trigger warning 2

Nominowani:
„The Best of Gregory Benford”, Gregory Benford (Subterranean)
„The Best of Nancy Kress”, Nancy Kress (Subterranean)
„Dancing Through the Fire”, Tanith Lee (Fantastic Books)
„Three Moments of an Explosion”, China Miéville (Macmillan UK; Del Rey 2016)

Magazyn:
Asimov’s

Asimovs Science Fiction June 2016

Nominowani:
Clarkesworld
F&SF
File 770
Tor.com

Wydawca:
Tor

Nominowani:
Baen
Gollancz
Orbit
Subterranean

Redaktor:
David G. Hartwell

Nominowani:
John Joseph Adams
Ellen Datlow
Gardner Dozois
Jonathan Strahan

Artysta:
Michael Whelan

Nominowani:
Galen Dara
Julie Dillon
Bob Eggleton
John Picacio

Non-Ficton:
„Letters to Tiptree”, Alisa Krasnostein & Alexandra Pierce, eds. (Twelfth Planet)

Nominowani:
„The Culture Series of Iain M. Banks”, Simone Caroti (McFarland)
„Lois McMaster Bujold”, Edward James (University of Illinois Press)
„Frederik Pohl”, Michael R. Page (University of Illinois Press)
„Ray Bradbury”, David Seed (University of Illinois Press)

Książka o sztuce:
Julie Dillon, „Julie Dillon’s Imagined Realms, Book 2: Earth and Sky” (publikowana samodzielnie)

Nominowani:
„Women of Wonder: Celebrating Women Creators of Fantastic Art”, Cathy Fenner, ed. (Underwood)
„Spectrum 22: The Best in Contemporary Fantastic Art.”, John Fleskes, ed. (Flesk)
„Edward Gorey: His Book Cover Art & Design”, Steven Heller, ed. (Pomegranate)
„The Fantasy Illustration Library, Volume One: Lands & Legends”, Malcolm R. Phifer & Michael C. Phifer (Michael Publishing)

Źródło: locusmag.com