Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Aktualności, Książki

Matura z Rytmatyki?

Niekoniecznie i nie dla wszystkich, bowiem Rytmatyka to nauka i sztuka tajemna (w pewnym sensie magiczna) dostępna wyłącznie dla wybranych. Kandydatów na potencjalnych Rytmatystów wybiera Mistrz na drodze dość enigmatycznej selekcji. A czym w ogóle zajmuje się Rytmatyka? Ożywianiem dwuwymiarowych rysunków.

Żarty odłóżmy na bok. “Rytmatysta” to nowa powieść Brandona Sandersona z kolejnym barwnym systemem magicznym, tyle tylko, że jej akcja nie dzieje się tym razem w uniwersum Cosmere. Co rzecz jasna żadnym minusem nie jest.

Joel ponad wszystko pragnie zostać Rytmatystą. Rytmatyści, wybierani przez Mistrza w tajemniczej ceremonii przyjęcia, mają moc nadawania życia dwuwymiarowym rysunkom zwanym kredowcami. Są też jedyną obroną ludzkości przed dzikimi kredowcami – bezlitosnymi istotami, które pozostawiają za sobą zmasakrowane trupy. Dzikie kredowce niemal opanowały terytorium Nebrasku, a teraz zagrażają całym Amerykańskim Wyspom.

Jako syn zwyczajnego wytwórcy kredy z Akademii Armedius Joel może się jedynie przyglądać, jak młodzi Rytmatyści uczą się magicznej sztuki, dla której on poświęciłby wszystko. Uczniowie zaczynają znikać – są porywani ze swoich domów, a pozostają po nich jedynie plamy krwi.

Joel zostaje pomocnikiem profesora, którego zadaniem jest zbadanie zabójstw młodych adeptów magii i wkrótce wraz z przyjaciółką Melody trafia na ślad zaskakujących odkryć, które na zawsze zmienią Rytmatykę.