Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Aktualności, Książki

Pierwsza rocznica śmierci Królowej Fantastyki

Dzisiaj wspominamy kogoś bardzo wyjątkowego. Ursula Le Guin to jedna z najbardziej znanych na całym świecie pisarek science fiction i fantasy. Pisarka zmarła 22 stycznia w swoim domu w Portland, w Oregon. Miała 88 lat.

Książki Ursuli K. Le Guin przetłumaczono na ponad 40 języków i wydano w milionach egzemplarzy na całym świecie. Sławę przyniosła jej “Lewa ręka ciemności” (1969) oraz cykl “Ziemiomorze” (1964-2014), który wszedł do klasyki gatunku fantasy. Znana była z wprowadzenia do fantastyki wątków feministycznych, lewicowych, ekologicznych czy tożsamości seksualnej. Za swoją twórczość otrzymała liczne nagrody, w tym wielokrotnie Hugo i Nebulę.

Ursula K. Le Guin miała polskie korzenie. Jej praprababką była Paulina Krakowowa (z domu Radziejowska), polska pisarka dziennikarka i nauczycielka, a pradziadkiem – Ludwik Stanisław Kraków. Wyemigrował on do USA po klęsce powstania styczniowego.

Tutaj znajdziecie jej opowiadanie „Kamień, który wszystko zmienił” pochodzące z antologii „Rybak znad Morza Wewnętrznego” do poczytania KLIK.

Polecamy Waszej uwadze też artykuł o Królowej i jej niezwykłych światach KLIK.