Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Różne

Amazon wytacza proces przeciwko osobom piszącym fałszywe recenzje

Chyba każdy, kto korzysta z sieci przynajmniej kilkukrotnie miał do czynienia z czymś, co pogardliwie nazywamy “recenzją sponsorowaną”. Na celowym zachwalaniu jednych produktów i robieniu czarnego pr innym wciąż można trochę zarobić.  Dotyczy to nie tylko drogich produktów jak choćby sprzęt elektroniczny, ale też książek czy filmów. Nic więc dziwnego, że mimo protestów ze strony firm jak i samych czytających takie recenzje osób, które się tym zajmują ciągle przybywa. Amazon postanowił z tym skończyć i wytoczył zbiorowy proces.

Amazon pozwał aż 1144 osoby, co do których ma duże podejrzenia, że zarabiają na pisaniu pochlebnych recenzji. Każdy z pozwanych ma konto w serwisie fiverr.com, gdzie oferował swoje usługi. Co ciekawe, co do samego portalu, który zrzesza  freelancerów  Amazon nie ma żadnych zarzutów. W końcu wielu z użytkowników serwisu oferuje w pełni legalne usługi, a w jego regulaminie wyliczone są wszystkie te, których za pomocą fiverr.com świadczyć nie można, łącznie z odpłatnym pisaniem recenzji.

Tutaj znajdziecie treść pozwu. Personalia pozwanych nie są jeszcze znane, ale to tylko kwestia czasu, aż Amazon pozna wszystkie dane. Trzeba przyznać, że firma postępuje należycie- fałszywe recenzje to nie tylko zmora producentów, ale samych konsumentów, którzy są w ten sposób naciągani. Do tej pory zazwyczaj to firmy zlecające pisanie fałszywych recenzji były pociągane do odpowiedzialności, a sami piszący czuli się bezkarnie i szukali nowych zleceniodawców. Na szczęście, sieć nie zapewnia stuprocentowej anonimowości.