Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Różne

Co sprawia, że przeciętny człowiek zamienia się w bohatera? [video]

Po wielu godzinach spędzonych z książką i w kinie chyba każdy z Was mógłby choć ogólnie opisać wędrówkę, jaką pokonuje literacka czy filmowa postać, by zostać superbohaterem. Poniżej znajdziecie dwa filmy, które w krótki i ciekawy sposób wyjaśniają tę drogę.

Oba filmy bazują na odkryciach amerykańskiego religioznawcy i myśliciela Josepha Campbella. Bohaterowie mitów i podań byli dla niego idealnym nośnikiem uniwersalnych prawd o człowieku i społeczeństwa. W pracy pod tytułem “Bohater o tysiącu twarzy” Campbell opisał swoją ideę monomitu (cykl wędrówki bohatera) i przedstawił zarys niektórych archetypowych wzorców bohaterów. Po twórczość Campbella sięgało wielu znanych twórców z różnych dziedzin sztuki, m.in. Bob Dylan, Jerry Garcia i George Lucas. Ten ostatni w jednym z wywiadów wyznał, że “Bohater o tysiącu twarzy” był jego podstawowym źródłem inspiracji przy kreowaniu postaci z “Gwiezdnych Wojen”.

Poniższe animacje różnią się trochę podejściem do badań Cambpela ale trzeba przyznać, że bardzo dobrze obrazują zagadnienie cyklu wędrówki bohatera. Czy któryś z punktów cyklu był Wam znany wcześniej?

The Hero’s Journey from Iskander Krayenbosch on Vimeo.