Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Różne

KIC 8462852- co kryje się za jej tajemniczym blaskiem?

Od pewnego czasu media żyją doniesieniami o odkryciu związanym z jedną z gwiazd obserwowanych przy pomocy teleskopu Keplera. Co właściwie wiemy o KIC 8462852?

Medialną burzę rozpoczął artykuł Rossa Andersena w „The Atlantic”, który ukazał się 13 października. Autor pisze o tym, że w trakcie obserwacji gwiazdy naukowcy zauważyli, że jej światło zmienia się w dosyć dziwny sposób. Jego zdaniem zmiany te pasują do teorii Dysona, zgodnie z którą obce cywilizacje byłyby w stanie zbudować wokół gwiazd gigantyczną strukturę, która pobierałaby z nich energię. Dziennikarz „The Atlantic” napisał swój artykuł na podstawie innego tekstu, tym razem przygotowanego przez naukowca, który możecie znaleźć tutaj.

Co wiadomo o KIC 8462852? Gwiazda znajduje się w odległości 1500 lat świetlnych od Ziemi i należy do gwiazd ciągu głównego. Kepler obserwuje ją od czterech lat dzięki projektowi Planet Hunters, ale dopiero niedawno zwrócono uwagę na zmiany jej światła. Zaobserwowano pociemnienia gwiazdy o 20%, które trwają od 5 do 80 dni przy jednoczesnym braku nadwyżki promieniowania podczerwonego, które ujawnia się przy istnieniu niektórych dysków wokół gwiazd.

Jak astronomowie starają się wyjaśnić to zjawisko? Ich zdaniem owa anomalia może pochodzić od samej aparatury badawczej, zmiennego charakteru gwiazdy, czy ingerencji innych ciał niebieskich wchodzących w jej orbitę. Najbardziej prawdopodobną opcją są komety, które związku z grawitacją innej, mniejszej gwiazdy znajdującej się w pobliżu KIC 8462852 mogły zostać zepchnięte w jej orbitę i tym samym wywołać te anomalie. Nie ma jednak co ukrywać, że wizja obcej cywilizacji czerpiącej energię z ciał niebieskich jest najbardziej kusząca.