Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Różne

Nagroda Najlepsza książka na Gwiazdkę dla powieści Rozdroża

Powieść Rozdroża Wm Paula Younga, wydana nakładem wydawnictwa Nowa Proza otrzymała nagrodę jury w kategorii “nie tylko dla kobiet”, “Najlepsza książka na Gwiazdkę” w konkursie wortalu Granice.pl. Wyniki konkursu zostały ogłoszone 7 grudnia podczas Salonu Ciekawej Książki w Łodzi.

Podobnie jak Chata, Rozdroża to wzruszająca historia jednego człowieka. Historia zaczyna się od biznesmena, Anthony Stewarta, który własną praca doszedł do obecnej pozycji. To samotny mężczyzna po czterdziestce znany jako “negocjator  trudnych i dużych transakcji.” Uzależnienie od wygranej, o którym świadczy jego “rosnący portfel inwestycyjny”, było jego celem bez względu na koszty. Pracownicy drżeli przed nim, a on był zachwycony “wyrywając resztki godności ludzi wokół niego.” Jednak jego dusza, ukryta za samolubną ambicją i strachem skutecznie zagłuszała wewnętrzny ból spowodowany przez utraconą miłość i poczucie osamotnienia. Do czasu, gdy lekarze wykrywają u niego nowotwór. Guz mózgu sprawia, że zapada w śpiączkę i trafia do szpitala na OIOM. „Budzi się” w surrealistycznym świecie, w którym przeżywa ponownie swoje wzloty i upadki. 

Young w mocny słowach przedstawia zagubienie i niedowierzanie Anthonego, Odmienna od codziennej sytuacja w jakiej się znalazł, wystawia jego wierzenia na próbę i pozostawia mu wybór zmiany samego siebie. 

W surrealistycznym świecie Anthony spotyka Irlandczyka Jacka, “obcego”, który pociesza i babcię, która gotuje z “sekretnych receptur rodzinnych.” Babcia uczy również o śmierci, przebaczeniu, i tym co się znajduje pomiędzy czasem i wyborem. Tak jak w przedstawionym w Chacie opisie chrześcijańskiej Trójcy, tak i tutaj Bóg, Jezus i Duch Święty mają wzbudzać kontrowersje. Jej portret wynika z duchowego aspektu, opisany przez człowieka, który uważa się za “wierzącego, ale nie religijnego.” 

Young w wywiadzie  dla Publishers Weekly przyznaje  że Rozdroża “… rodzą nowe pytania” i mówi, że prawdopodobnie znajdą się czytelnicy, którym powieść może się nie spodobać. Chociaż dopiero trzeci rozdział książki przykuwa uwagę czytelnika, pierwsze dwa rozdziały są potrzebne, aby zrozumieć resztę opowieści. Potem tempo narasta i stawia Anthony’ego wobec fundamentalnego wyboru, który Jezus miał na myśli kiedy powiedział: “… wybierz jedną osobę aby ją fizycznie uzdrowić … tylko jedną … a kiedy zrobisz to, wraz z Twoim wyborem, Twoja podróż się skończy.”
Obie powieści Williama Paula Younga traktują o ludzkim cierpieniu i pokazują jak się z niego uleczyć.

 

Tytuł:        Rozdroża
Autor:        Young William Paul
ISBN:        978-83-7534-066-2
Tłumaczenie:        Maria Gębicka-Frąc
Oprawa:        miękka
Liczba stron:        320
Rok wydania:        28 listopada 2012
Cena detaliczna:        35,00 zł