Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Różne

Opowieści Niesamowite w kioskach

12 grudnia do sprzedaży trafia piąty numer magazynu „Opowieści Niesamowite”. Magazyn poświęcony jest szeroko pojętej fantastyce i grozie, nie stroni również od realizmu magicznego i kryminalnych zagadek. Czytelnicy i czytelniczki znajdą w numerze świąteczny prezent w postaci wigilijnych opowiadań, polecanki książkowych podarków pod choinkę, szkic o Adamie Hollanku, relację z festiwalu im. Brunona Schultza i wiele innych ciekawych tekstów. W gronie autorów są m.in. Anna Kańtoch, Tomasz Bochiński, Andrzej Pilipiuk, Kazimierz Kyrcz Jr i Dawid Kain.

 

Spis treści:

5  OD WYDAWCY

6  RELACJA  ROBERT WŁODAREK  Fantasta z Drohobycza

14  PREZENTACJE  ALEKSANDER ŁAWROW  W otchłani Imatry

20  ANNA KAŃTOCH  Pięć dziwnych nocy wigilijnych

39  GABRIELA SZCZĘSNA  “Raduj się ziemio!”

48  TOMASZ BOCHIŃSKI  Cmentarz na Pradze

68  ANDRZEJ PILIPIUK  Czarne parasole

78  KAZIMIERZ KYRCZ JR   Bardziej, niż myślisz

86  DAWID KAIN  J-E-S-T-E-M

90  MAREK GRZYWACZ  Strategia przetrwania

100  MACIEJ MUSIALIK  Kumulacja

104  MAREK DRYJER  Bezprawie

113  MAGDALENA RYBKA  Wariatka i stare pianino

118  MICHAŁ GRABOWSKI  Prezent

126  KOMIKS * SERIAL * FILM  ŁUKASZ M. WIŚNIEWSKI  Flash!

128  SZKICE  LESZEK BUGAJSKI  Paradoksy Adama Hollanka

132  POLECANKI   JOANNA KUŁAKOWSKA  Świąteczna dawka fantastyki

139  Fantastyczne portale

141  O AUTORACH

144  FELIETON  ANDRZEJ PILIPIUK  Dotknięcie nienazwanego

Drodzy Czytelnicy

Dziękujemy za e-maile, listy, telefony; za uwagi, sugestie, propozycje; za życzliwe słowa, ale i za przygany w recenzjach opublikowanych na portalach internetowych. Pomagają nam one redagować „Opowieści Niesamowite” i planować kolejne numery.
Jak napisałam w poprzednim numerze – łamy naszego magazynu są otwarte tak dla pisarzy znanych i poczytnych, o ugruntowanej pozycji artystycznej i wydawniczej, jak i dla tych, którzy wydali pierwsze książki lub opublikowali pojedyncze opowiadania, a także dla absolutnych debiutantów, jeżeli potrafią zajmująco przedstawić swój zamysł literacki. Nawet najtęższe pióra musiały kiedyś debiutować, o czym zdają się zapominać czasem niektórzy recenzenci. Będziemy się cieszyć, jeżeli ci, którym udostępniliśmy nasze łamy, będą się rozwijać literacko. Zamierzamy prezentować różne nurty i odmiany gatunkowe zaanonsowane na okładce  – od szeroko rozumianej fantastyki po magiczny czy „halucynacyjny realizm” (tym mianem Komitet Noblowski określił twórczość ostatniego laureata w dziedzinie literatury – Chińczyka Mo Yana). W tym numerze sąsiadują obok siebie utwory twórców znanych i lubianych oraz dopiero zaznaczających swoją obecność na mapie literackiej. Zwracamy uwagę na debiut Michała Grabowskiego.  Ponieważ ten numer ukazuje się przed świętami, mamy dla Was prezent – dwa wigilijne  opowiadania, napisane przez autorki specjalnie do tego wydania. Zachęcamy także do lektury szkicu o Adamie Hollanku – twórcy i pierwszym redaktorze  naczelnym zarówno „Fantastyki”, jak i magazynu „Nie z tej Ziemi” (z którego po perypetiach wydawniczych wykiełkował potem miesięcznik „Czwarty Wymiar”), a przede wszystkim pisarzu uprawiającym fantastykę naukową. Polecamy także Waszej uwadze interesującą relację z wrocławskiego festiwalu im. Brunona Schultza, tekst o komiksie i serialu Flash Gordon, felieton Andrzeja Pilipiuka, polecanki i prezentacje książek pod choinkę, konkursy, noty…
Z najserdeczniejszymi życzeniami świąteczno-noworocznymi Rena Marciniak-Kosmowska