Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Seriale

Dlaczego Drogon spalił Żelazny Tron?

Z okazji nominacji do Primetime Emmy Award za napisanie finału „Gry o tron”, stacja HBO ujawniła pełen scenariusz ostatniego odcinka, w którym pojawia się uzasadnienie tego, dlaczego Drogon spalił Żelazny Tron.

Scena śmierci Daenerys wzbudziła w widzach wielkie emocje, a moment, w którym do sali z martwą królową wlatuje Drogon i stapia Żelazny Tron, nie zaś odpowiedzialnego za śmierć Jona, sprawiła, że wielu doszukiwało się wyjaśnienia skierowania smoczego gniewu właśnie na ten obiekt. Na uznanie zasługują dwie skrajne teorie fanowskie – jedna wskazuje, że Drogon jako inteligentne stworzenie połączył fakty i zechciał spalić to, o co tak długo walczyła Dany i co doprowadziło ją do śmierci; druga z kolei wskazuje na głupotę gada, który widząc wbity w pierś „matki” sztylet i najeżony ostrymi mieczami tron postrzega go jako mordercę. Jakkolwiek śmieszna i pretensjonalna nie byłaby druga z nich, to okazuje się, że w scenariuszu nie było głębi pierwszej, choć z drugą też papierowej wizji twórców nie po drodze.

Według skryptu Żelazny Tron tak naprawdę został stopiony… przez przypadek. Drogon nie zabił Jona. Dlaczego? Nie podano oficjalnego powodu, w zaprezentowanym scenariuszu także brak motywacji – musi więc pozostać to w domyśle. Z kolei zniszczenie tronu to skutek uboczny smoczego gniewu, tego, że „Drogon chciał spalić świat”, a wyładowanie w postaci ognia akurat dosięgnęło królewskiego obiektu mimochodem.


Źródło: comicbook.com