Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Seriale

Dlaczego Star Trek: Stacja kosmiczna i Voyager nie pojawią się w HD lub na Blu-ray?

CBS ogłosiło niedawno, że serie „Star Trek: Stacja kosmiczna” oraz „Star Trek: Voyager” pojawią się na DVD, co oczywiście wykreowało pytanie: dlaczego nie Blu-Ray HD (śladem oryginalnego „Star Treka”, „Star Trek: Następne pokolenie” i „Star Trek: Enterprise”)?

Robert Meyer Burnett, scenarzysta, reżyser i producent „Star Trek: Następne pokolenie” wypowiedział się na temat powyższej decyzji. W skrócie, „Stacja Kosmiczna” i „Voyager” kręcone były przy użyciu 35-milimetrowej taśmy filmowej i w tym momencie istnieją tylko ich kiepskiej jakości wersje przeznaczone do emisji w amerykańskim systemie telewizji analogowej (NTSC):

W środku lat 80. taniejąca technologia komputerowa pozwalała rozrastać się obszarowi post-produkcji i czyniła go bardziej wysublimowanym. Teraźniejsza metodologia pozwala na przetworzenie wideo nagranych na 35-milimetrowych filmach, ale przetworzenie tych w technologii NTSC nie pozwoliłoby na uzyskanie głębi kolorów i dobrej jakości, a na pewno nie byłoby to opłacalne – zarówno jeśli chodzi o ilość czasu, jak i pieniędzy. – zdradza twórca.

Jeśli chodzi o „Nowe Pokolenie”, przerobienie całości na HD oznaczało wyciąganie negatywów taśmy ze 178 epizodów serii i dosłownie rekonstrukcję każdego z nich z odpadków, używając do tego odpowiednich edytorów wideo. Innymi słowy – był to trudny, żmudny proces, kosztujący mnóstwo pieniędzy i trwający całe lata.

Ponowne zbudowanie całego show w HD nigdy nie miało miejsca, w całej historii telewizji. W zasadzie wszystkie 178 odcinków „Nowego Pokolenia” musiało przejść żmudny proces post-produkcji OD NOWA – trzeba było zająć się efektami specjalnymi, kolorem, obrazami generowanymi komputerowo, czy ścieżką dźwiękową oryginalnie nagraną w formie dwukanałowego stereo. – dodaje Burnett.

Burnett wspomniał, że poczyniono testy prowadzące do stworzenia wersji HD dla „Voyagera” i „Stacji Kosmicznej”, ale problemem są pieniądze i czas:

Podczas końcowej fazy odnawiania „Nowego pokolenia”, Mojo, oryginalna ekipa stojąca za efektami w „Voyagerze”, która wciąż była w posiadaniu oryginalnych materiałów ze „Stacji Kosmicznej” i „Voyagera”, przeprowadziła pewne testy i chociaż efekty były spektakularne, proces pochłonąłby ogromną ilość pieniędzy i czasu. – podkreślił twórca.