Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Seriale

Netflix kręci serial na podstawie bestselleru Richarda Morgana

„Altered Carbon” to tytuł kolejnej produkcji Netflixa, opartej na pierwszej z trzech utrzymanych w stylistyce cyberpunku i mrocznej historii detektywistycznej, książek o Takeshim Kovacsie. Serial składać się będzie z dziesięciu odcinków.

Powieść Richarda Morgana, uhonorowana Nagrodą im. Philipa K. Dicka w 2002 roku, należy do ważniejszych utworów zaliczanych do nurtu cyberpunk. Akcja rozgrywa się w XXV wieku. Na tle ekspansji kosmosu, napięć religijnych i społecznych, powszechna jest technologia, pozwalająca na cyfrowy zapis umysłu i transfer do nowego ciała. Śmierć więc jest raczej niewielką niedogodnością, przynajmniej dla dostatecznie zamożnych.

Takeshi Kovacs, były komandos, należący do elitarnego Korpusu Emisariuszy, po swojej kolejnej śmierci zostaje przesłany 500 lat świetlnych oraz upowłokowiony w nowym ciele w San Francisco na Starej Ziemi. Badając sprawę morderstwa, trafia w sam środek wielkiego spisku.

Producentką i współscenarzystką serii jest Laeta Kalogridis („Avatar”, „Shutter Island”, „Terminator: Genisys”), która scenariuszem napisanym wspólnie z Davidem H. Goodmanem próbowała zainteresować stacje i producentów od dawna.

„Węgiel Modyfikowany” to jeden z najdonioślejszych utworów post-cyberpunkowego hard-science-fiction. Mroczna, złożona historia noir, stawiająca pytanie o to, co znaczyć być człowiekiem w czasach, gdy zakodować można wszystkie informacje, łącznie z ludzkim umysłem – mówi Kalogridis o książce R. Morgana.

Polski tytuł to powieści „Modyfikowany Węgiel”, a książka ukazała się nakładem wydawnictwa ISA w 2003 roku.

Za produkcję serii dla Netflixa i Skydance odpowiadać będą również: David Ellison, Dana Goldberg, Marcy Ross, Brad Fischer i James Vanderbilt, z którymi Laeta Kalogridis pracowała przy „Terminatorze” czy „Shutter Island”.