Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Seriale

Netflix o seryjnym oglądaniu – wyniki badań

Które seriale oglądamy najszybciej, a którymi się delektujemy? Netflix ujawnia badanie Binge Scale o skali seryjnego oglądania.

Klienci Netflix na całym świecie sami ustalają zasady oglądania telewizji. Zamiast jednego odcinka w tygodniu, wolą stosować tzw. binge watching, dosłownie „seryjne oglądanie” – czyli pochłaniać cały sezon serialu średnio w ciągu jednego tygodnia. Choć zjawisko to jest już powszechne, nie wszystkie seriale są oglądane w ten sposób. Netflix ujawnia The Binge Scale, pokazując które seriale są pożerane przez widzów, a którymi się delektujemy.

Subskrybenci idą jak burza przez „Breaking Bad”, „Orange is the New Black” i „The Walking Dead”; są z kolei uwodzeni przez „House of Cards”, „Narcos”, „Bloodline” i „Mad Men”.

Beverly Hills, USA (Czerwiec, 2016) –Klienci Netflix na całym świecie sami ustalają zasady oglądania telewizji. Zamiast jednego odcinka w tygodniu, wolą stosować tzw. bingewatching, dosłownie „seryjne oglądanie” – czyli pochłaniać cały sezon serialu średnio w ciągu jednego tygodnia. Choć zjawisko to jest już powszechne, nie wszystkie seriale są oglądane w ten sposób. Netflix ujawnia The BingeScale, pokazując które seriale są pożerane przez widzów, a którymi się delektujemy.

Netflix zbadał sposoby oglądania na podstawie ulubionych seriali użytkowników – kiedy koncentrują się oni na skończeniu całego sezonu na raz, wówczas poświęcają na niego ok. dwóch godzin dziennie. The BingeScale przedstawia następujące wzorce – od nasyconych dynamiką historii, które są pożerane, przez zmuszające do myślenia dramaty, którymi widzowie się delektują.

Seriale, takie jak „Sense8”, „Orphan Black”* i „The 100” wprost łapią widza, atakując jego zmysły, sprawiając, że trudno się od nich oderwać. Klasyczne elementy dobrego thrillera czy horroru uderzają prosto w serce, przesuwając seriale typu „The Walking Dead”, „American Horror Story” i „The Fall” w stronę „pożerania” na skali. Podobnie komedie z dramatyczną nutą – np. „Orange is The New Black”, „Nurse Jackie” i „Grace & Frankie”, te produkcje z łatwością „namawiają” widzów na obejrzenie „jeszcze tylko jednego” odcinka.
[*Nie wszystkie seriale dostępne są we wszystkich krajach.]

Nie dziwi fakt, że skomplikowanymi narracjami, tj. w „House of Cards” czy „Bloodline”, cieszymy się w bardziej powolnym tempie. Również nie jest niespodzianką to, że widzowie wolą ze spokojem docenić szczegóły produkcji, których akcja rozgrywa się w innej erze – przykładem mogą tu być tu „Peaky Blinders” i „Mad Men”. Mniej oczywiste jest podobne miejsce na skali komediowych seriali „BoJack Horseman”, „Love” i „Unbreakable Kimmy Schmidt”, choć społeczny komentarz i wielowymiarowość humoru, w parze z postaciami, których wady zapewniają niezwykłą rozrywkę, rzeczywiście zostawiają przestrzeń do delektowania się nimi powoli.

Jak pokazuje The BingeScale, oglądanie serialu może dostarczać emocji czy prowokować do myślenia – powiedziała Cindy Holland, Vice President of Original Content w Netflix.

Netflix pomaga wyszukiwać seriale do oglądania w trybie seryjnym, niezależnie od nastroju czy okazji, ale także zapewnia swobodę oglądania produkcji w indywidualnym tempie – czy to delektowanie się „Bloodline” czy szybki marsz przez „Orange is the New Black” – podkreśla Holland.

DELEKTOWANIE
● Komedie – BoJack Horseman, Arrested Development, Unbreakable Kimmy Schmidt, F Is for Family, Love
● Dramaty polityczne – House of Cards, The West Wing, Homeland, The Good Wife
● Dramaty z super bohaterami – Marvel’s Daredevil, Marvel’s Jessica Jones, The Flash, Gotham
● Dramaty kryminalne- Narcos, Bloodline, Better Call Saul, Fargo, The Blacklist
● Dramaty historyczne – Mad Men, Peaky Blinders, The Americans
● Komediodramaty – Orange is the New Black, Weeds, Nurse Jackie, Parenthood, Grace & Frankie
● Sci-Fi – Orphan Black, Sense8, Between, The 100, Heroes, Lost,The 4400
● Akcja I przygodowe – Marco Polo, The Last Kingdom, Vikings, Outlander
● Horror – The Walking Dead, Scream, Penny Dreadful, American Horror Story, Hemlock Grove
● Thrillery – Breaking Bad, Sons of Anarchy, The Fall, The Killing, Bates Motel, The Following, Prison Break
POŻERANIE

Netflix Binge Graphic

Metodologia badania:

Netflix przeanalizował ponad 100 produkcji w ponad 190 krajach między październikiem 2015 roku a majem 2016. Badanie pokazywało sposób oglądania wszystkich odcinków pierwszego sezonu (co najmniej 70% obejrzanego odcinka). Wskaźniki zostały podzielone na godziny i dni. Dni ukończenia wahały się od pięciu do siedmiu. Godziny jednej sesji oglądania – od jednej do pięciu godzin, ze średnią dwie godziny i dziesięć minut. Seriale oglądane mniej niż dwie godziny dziennie zostały potraktowane jako te, którymi widzowie się delektują, te oglądane dłużej jako pożerane. Nie były brane pod uwagę: data premiery, długość czy liczba odcinków. Netflix BingeScale nie ma wpływu na oglądalność seriali.

Netflix to światowy lider telewizji internetowej z 81 milionami widzów w ponad 190 krajach. Użytkownicy Netflix każdego dnia mogą cieszyć się oglądaniem ponad 125 milionów godzin autorskich seriali, dokumentów i filmów – ilu chcą, kiedy chcą i gdziekolwiek chcą, na niemal wszystkich urządzeniach z dostępem do Internetu. Subskrybenci Netflix mogą odtwarzać, zatrzymać i kontynuować oglądanie w dowolnym momencie – wszystko to bez reklam i zobowiązujących umów.

Źródło: informacja prasowa