Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Seriale

Nowy wspaniały świat od SyFy

Stacja SyFy ogosiła, że trwają prace nad serialem „Nowy wspaniały świat”, czyli adaptacją jednej z najbardziej znanych antyutopii w światowej literaturze autorstwa Aldousa Huxleya. Autor napisał ją w 1931 roku… ale chwilami wydaje się dziś bardziej aktualna niż była kiedykolwiek wcześniej.

Co prawda już od roku było wiadomo, że taka produkcja jest w planach, ale w końcu poznaliśmy konkrety – producentami wykonawczymi zostali Darryl Frank i Justin Falvey, a za scenariusz i produkcję odpowiadać będą Grant Morrison i Brian Taylor.

Będzie to już trzecia telewizyjna adaptacja „Nowego wspaniałego świata”.

Oficjalny opis powieści, wydanej w Polsce nakładem wydawnictwa Muza w 2013 roku poniżej:

Nowy wspaniały świat to jedna z najsłynniejszych antyutopii w literaturze XX wieku. Przedstawiona w powieści Huxleya wizja przyszłego społeczeństwa, które osiągnęło stan całkowitego zorganizowania i zrealizowało ideał powszechnej szczęśliwości, jest wizją przerażającą.

W roku 2541 (czyli w 632 roku nowej „ery Forda”) obywatele Republiki świata powstają w rezultacie sztucznego zapłodnienia i klonowania. Od niemowlęcia poddawani są wszechstronnemu psychologicznemu i biologicznemu warunkowaniu – po to, by w wieku dojrzałym stać się cząstkami kastowej społeczności, złożonej z pozbawionych wyższych uczuć ludzkich automatów. Czy ten „wspaniały świat”, w którym dominuje seks, prymitywne rozrywki, narkotyk soma, jest tylko zrodzoną w wyobraźni pisarza fantasmagorią?…

nowy wspanialy swiat