Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Seriale

Nowy zwiastun Gry o tron

Stacja HBO opublikowała krótki zwiastun piątego odcinka finałowego sezonu “Gry o tron”, w którym ma nastąpić kulminacyjna bitwa całego serialu.

Jak zwykle zwiastun niewiele zdradza, oprócz tego, że Cersei jest gotowa do obrony miasta zarówno od strony lądu, jak i morza. Nie boi się natarcia smoka, ponieważ na murach i statkach (zapewne też w mieście i w Czerwonej Twierdzy) rozmieściła odpowiednio mocne balisty, które dowiodły swej skuteczności przeciw latającym jaszczurom. Trudno powiedzieć coś o samym oblężeniu, gdyż zapowiedź zatrzymała się – prawdopodobnie – w momencie rozpoczęcia działań bitewnych. Przypuszczalnie cały epizod nie będzie traktować o walkach, część zostanie poświęcona przybyciu Jona, ostatecznym przygotowaniom i wymianom zdań między bohaterami, z uwzględnieniem narady. Widać też Dany i Tyriona na Smoczej Skale – trudno powiedzieć po jakich wydarzeniach (sprzed czy po bitwie) ma to miejsce; zważywszy na lokalizację, gdzie ostatnio widziano Daenerys. Zastanawiające jest również to, co pod koniec zwiastuna przeraziło Eurona Greyjoya, człowieka raczej nie obawiającego się smoka czy wrogiej floty (chyba że będzie to niespodziewana armada, np. z Żelaznych Wysp, Dorne bądź Końca Burzy).

Sądząc z tego, z jaką łatwością w serialu poszczególne ludy się żegnają (patrz Dzicy) trudno domniemywać, żeby lud zza Muru w ostatniej chwili przyłączył się do natarcia. Podobnie zresztą z Drugimi Synami, którego pojawienia się w Siedmiu Królestwach nic nie zwiastowało, co nie zmienia faktu, że takie niespodzianki nie mogą się zdarzyć. Wystarczy przypomnieć odsiecz Arrynów podczas Bitwy Bękartów, ale tam miało to o wiele większą motywację. Jeżeli już ktoś przybędzie, to bardziej prawdopodobne jest, że będzie to wspomniane w czwartym odcinku Dorne i/lub Żelazne Wyspy, albo wsparcie z Dorzecza, ponieważ aktor odgrywający rolę Edmure’a Tully’ego miał powrócić w tym sezonie (kto wie, czy Jaimie w rozmowie z ser Brienne przytoczył Riverrun nieprzypadkowo?).

Ponadto w przedostatnim odcinku “Gry o tron” zapewne widzowie doczekają się domknięcia wątku braci Clegane, przeznaczenia Aryi, wypełnienia się przepowiedni Cersei (o ile twórcy o niej nie zapomnieli) i wreszcie będzie dane zobaczyć Złotą Kompanię w akcji. Istnieje także możliwość, że niektóre z tych wydarzeń zajdą dopiero w szóstym epizodzie.

Odcinek będzie miał premierą w najbliższy poniedziałek (13 maja) o godzinie 3:00 i 20:10 na antenie HBO, z kolei na HBO GO będzie dostępny tuż po pierwszej telewizyjnej emisji.