Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Arcyważne, Seriale

Piractwo internetowe ma się dobrze – wykorzystanie BitTorrenta znowu wzrosło!

To wszystko ponoć dlatego, że obecnie jest zbyt dużo serwisów streamingowych i zbyt wiele dobrych treści. Nowe badania pokazują, że po latach spadków, piractwo i użycie BitTorrenta znowu wzrasta. Winowajca? Rosnące oferty serwisów streamingowych i wymuszanie na subskrybentach przebijania się przez niezliczone usługi transmisji, aby w końcu znaleźć te treści, które ich interesują.

Okazuje się, że ponad 50 procent ruchu sieciowego jest obecnie szyfrowane, a wideo stanowi 58% całego ruchu globalnego – sam Netlix zajmuje obecnie zużycie 15% wszystkich danych pobieranych za pomocą Internetu.

W 2011 roku stwierdzono, że BitTorrent stanowił 52,01% ruchu sieciowego w Ameryce Północnej. Do roku 2015 udział ten spadł do 26,83%. Teraz znowu rośnie – przede wszystkim na Bliskim Wschodzie, w Europie i Afryce.

Teraz więcej źródeł niż kiedykolwiek produkuje „ekskluzywne” treści dostępne tylko w jednej usłudze streamingowej – pomyślcie o „Grze o Tron” dla HBO, „House of Cards” dla Netflixa, „The Handmaid’s Tale” dla Hulu albo o „Jack Ryan” dla Amazona”. – pisze na blogu CamCullen z Sandvine. – Aby uzyskać dostęp do wszystkich tych usług, staje się to drogie dla konsumenta, więc subskrybuje jeden czy dwa, a reszta to piractwo. – dodaje.

Z jednej strony polityka serwisów nie powinna dziwić. Wielu dostawców otrzymuje nagrody za oryginalne treści, które mają na wyłączność. Im lepsza i bardziej ekskluzywna treść, tym więcej subskrybentów. Problem? Zbyt dużo serwisów, które trzeba opłacać, aby obejrzeć wszystko to, co się lubi.