Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Seriale

Zmarł ojciec SpongeBoba Kanciastoportego

Świat obiegła smutna informacja o śmierci twórcy jednej z najpopularniejszych kreskówkowych postaci ostatnich lat – SpongeBoba Kanciastoportego, Stephena Hillenburga. Filmowiec miał 57 lat.

Stephen Hillenburg urodził się w Oklahomie 21 września 1961 roku. Od zawsze był zafascynowany podwodnym światem i sztukami plastycznymi. I chociaż ukończył studia z zakresu biologii morskiej, a przez kilka lat nawet wykładał tę dziedzinę na Orange County Marine Institute, to jednak postanowił poświęcić się swojej drugiej pasji – rysunkowi. W połowie lat 80-tych ukończył więc California Institute of the Arts.

Niedługo po zakończeniu nauki nawiązał współpracę ze stacją Nickelodeon. Stworzył dla niej serial animowany „Rocko i jego świat”, ale to 1999 rok i jego druga animacja okazały się przełomowe dla twórcy. „SpongeBob Kanciastoporty” podbił cały świat, a serial doczekał się 12. sezonów (ponad 250 odcinków), 2. filmów kinowych, a nawet broadwayowskiego musicalu. Hillenburg otrzymał za niego kilka statuetek Emmy.

W marcu 2017 roku Hillenburg ujawnił, że zdiagnozowano u niego stwardnienie zanikowe boczne – nieuleczalną i postępującą chorobę neurodegeneracyjną. Mimo to nie poddawał się i dalej pracował nad dziełem życia.

Hillenburg odszedł w poniedziałek 26 listopada 2018 roku. O śmierci rysownika poinformowała stacja telewizyjna Nickelodeon, z którą przez lata współpracował:

Ze smutkiem informujemy o śmierci Stephena Hillenburga, twórcy SpongeBoba Kanciastoportego. Poświęćmy dziś chwilę, aby w ciszy uczcić jego życie i pracę

– czytamy we wpisie.