Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Z Polski

2021 rokiem Stanisława Lema

„Sejm, doceniając poczesne miejsce pisarstwa Stanisława Lema w literaturze XX wieku i jego znaczenie dla rozwoju kultury polskiej i światowej, ustanawia rok 2021 Rokiem Stanisława Lema.” – czytamy w uchwalonej 27.11.2020 r. przez Sejm RP uchwale. Właśnie w przyszłym roku, 12 września, będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin autora „Solaris”.

„We wrześniu 2021 roku przypada 100. rocznica urodzin Stanisława Lema najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie” – podkreślono w uchwale. Za jej przyjęciem głosowało 447 posłów, 1 był przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

W uchwale zwrócono uwagę, że dzieła Lema takie jak „Solaris”, „Cyberiada”, „Kongres futurologiczny”, „Głos Pana”, „Filozofia przypadku”, „Dzienniki gwiazdowe” czy „Bajki robotów”, „inspirowały i po dziś dzień inspirują twórców, pisarzy oraz artystów kina i teatru”.

Wszystkie wydarzenia poświęcone 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema będą skupione wokół specjalnego portalu roklema.pl. Serwis będzie gromadził dane o wszystkich uroczystościach związanych z obchodami urodziny polskiego twórcy. Jego prowadzeniem zajmą się portal lem.pl z udziałem m.in. Biblioteki narodowej, Wydawnictwa Literackiego, Instytutu Adama Mickiewicza, Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema i Krakowskiego Biura Festiwalowego.

fot. Anna Kaczmarz/Reporter