Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Z Polski

Anna Kańtoch – urodziny autorki

28 grudnia urodziny obchodzi Anna Kańtoch, polska pisarka fantasy znana również pod pseudonimem Anneke.

Urodziła się w 1976 w Katowicach. Ukończyła orientalistykę (specjalność: arabistyka) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po studiach wróciła do Katowic, gdzie obecnie pracuje w biurze podróży. Należy do Śląskiego Klubu Fantastyki.

Debiutowała w kwietniu 2004 opowiadaniem Diabeł na wieży opublikowanym w czasopiśmie Science Fiction. Pisała recenzje filmów i książek do internetowego magazynu Avatarae (gdzie ukazało się opowiadanie będące kontynuacją Diabła na wieży – Czarna Saissa), dziś pisze do magazynu Esensja. W lipcu 2005 ukazał się zbiór opowiadań Diabeł na wieży o ich bohaterze, Domenicu Jordanie, wydany przez wydawnictwo Fabryka Słów. Jej debiutem książkowym była powieść Miasto w zieleni i błękicie, dziejąca się w tym samym świecie co opowiadania o Domenicu Jordanie.

Na Euroconie 2007 otrzymała nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) dla najbardziej obiecującego młodego twórcy – Encouragement Award.

W 2009 roku otrzymała Nagrodę im. Janusza A. Zajdla za opublikowane w 2008 r. opowiadanie Światy Dantego. W 2010 r. została uhonorowana tą nagrodą za powieść Przedksiężycowi, a w 2011 r. za opowiadanie Duchy w maszynach.

Wybrana twórczość:

Miasto w zieleni i błękicie (Fabryka Słów, 2004)
13 anioł (Fabryka Słów, 2007)
Przedksiężycowi, tom 1 (Fabryka Słów, 2009)

Cykl o Domenicu Jordanie:
Diabeł na wieży (Fabryka Słów, 2005, zbiór opowiadań)
Zabawki diabła (Fabryka Słów, 2006, zbiór opowiadań)

 

Źródło: Wikipedia.org

Składamy serdeczne życzenia w imieniu całej Redakcji!