Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Z Polski

Audycja poświęcona Stanisławowi Lemowi

Zapraszamy Was do wysłuchania audycji „Stanisław Lem, czyli zjawisko wielowymiarowe” w ramach cyklu „Trójkowy chuligan literacki”. Na antenie Polskiego Radia Trójka poprowadził ją Mateusz Matyszkowicz, a jego gośćmi byli Maciej Parowski i Marek Oramus.

Stanisław Lem ( ur.12 września 1921 r. we Lwowie, zm. 27 marca 2006 r. w Krakowie) – genialny pisarz science fiction oraz ogromny wizjoner; wręcz legendarne stało się, iż Philip Dick nie dowierzał, że Lem naprawdę istnieje – podejrzewał, że za tak rozległą wiedzą stoi specjalna rządowa komórka. Dzieła Lema zawierają odniesienia do stanu współczesnego społeczeństwa, refleksje naukowo-filozoficzne na jego temat, a także krytykę ustroju socjalistycznego. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków i w pewnym okresie był najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem science fiction. Był odznaczony między innymi medalem “Gloria Artis” i najwyższym polskim odznaczeniem państwowym Orderem Orła Białego. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę oraz pierwszego polskiego satelitę naukowego.

W cyklu audycji „Trójkowy chuligan literacki” Mateusz Matyszkowicz i pisarze Marek Oramus („Arsenał”, „Bogowie Lema”, „Hieny cmentarne”) wraz z Maciejem Parowskim („Czas fantastyki”, „Małpy Pana Boga. Słowa”, komiksy: „Wiedźmin”, „Funky Koval” i „Burza”), skupiają się na Lemie nie pod kątem jego wielkości, ale ciekawości i wyjątkowości. Podkreślają, że jego twórczość była zjawiskiem rozległym: wielorakim, wielowymiarowym, wymykającym się sztywnym ramom i porządkowaniu.

Jakie według nich piętno odcisnął Stanisław Lem na kulturze? Zapraszamy do wysłuchania audycji pod tym adresem.

fot. Anna Kaczmarz/Reporter