Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Z Polski

Baśń o wężowym sercu na ekranie!

Wydawnictwo Powergraph poinformowało, że prawa do ekranizacji powieści „Baśń o wężowym sercu (albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli)” Radka Raka – nagrodzonej nagrodą Zajdla, Żuławskiego, Nike oraz Literackiej Gdyni – zostały sprzedane.

Za reżyserię produkcji będzie odpowiedzialny Michał Gazda, twórca serialu „Wataha” od HBO. Krytycy i recenzenci wprost podkreślali niezwykły, filmowy potencjał „Baśni” (tarantinowski „Django” w cyrkule tarnowskim). Wraz z „Baśnią” pojawiła się oto szansa na produkcję niesamowicie oryginalną, wręcz ekstatycznie atrakcyjną wizualnie, głęboką dramaturgicznie oraz – paradoksalnie – bardzo aktualną i ważną społecznie. Takiego combo nie sposób przecenić! – mówi Michał Gazda.

„Baśń” jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez Radka Raka.

Śledzimy losy młodego Kóby Szeli, wzrusza nas miłość, jaką obdarzyła go Żydówka Chana, czujemy razy pańskiego bata, przeżywamy zauroczenie zmysłową Malwą, wędrujemy przez krainę baśni, żeby zamieszkać we dworze i poczuć zapach krwi rabacji 1846 roku.

Radek Rak napisał powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. Powieść pełną rozbuchanego erotyzmu, ironii i humoru, nakarmioną mrokiem ludzkich serc.