Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Z Polski

Ogólnopolski Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek

Dziś obchodzimy Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek, który rozpoczyna dedykowany bibliotekom i bibliotekarzom specjalny tydzień. Jak co roku 8 maja jest okazją do rozmaitych imprez okolicznościowych i atrakcji organizowanych przez biblioteki, m. in. kiermaszy książkowych czy spotkań z pisarzami. Tradycyjnie w maju można też zwrócić zbyt długo przetrzymaną książkę bez płacenia kary. Może więc warto przejrzeć półki…?

Praca bibliotekarza to nie tylko podawanie książek z półek. Pracujące w bibliotece osoby zwykle bardzo dobrze znają się na literaturze i nie tylko pomogą odnaleźć poszukiwaną książkę, ale potrafią też dobrze doradzić w wyborze lektury. Często także angażują się w rozmaite projekty kulturalne lub czytelnicze i organizują ciekawe wydarzenia w swoich placówkach – spotkania z pisarzami, wymianę książek, warsztaty, dyskusje, wspólne czytanie. Kieruje nimi prawdziwa pasja i miłość do literatury.

W Polsce pierwszy raz bibliotekarze świętowali w 1985 roku, przy udziale i inspiracji ze strony Okręgowego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (SBP) we Wrocławiu. Od tamtego czasu 8 maja jest symbolem pracy bibliotekarzy i świętem, a jednocześnie okazją do przedstawienia dokonań i zawodowych osiągnięć bibliotekarek i bibliotekarzy jako grupy zawodowej. Warto też w tym dniu pomyśleć czy podyskutować o tożsamości bibliotek, ich roli w rozwoju kultury i społeczeństwa obywatelskiego.

BibliotekarzŚwięto obchodzone w maju (często nie jest to jeden dzień, ale też, jak w tym roku, rozpoczynający się 8 maja Tydzień Bibliotek) jest polską specyfiką – Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych ustanowiono w Wielkiej Brytanii przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (powiązane z UNESCO) na czwarty poniedziałek października – pierwsze obchody odbyły się 18 października 1999 roku, zaś od 2008 roku zastąpiono je Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych, odbywającym się przez cały październik. Jak widać jednak, święto ustanowione w Polsce ma dłuższą tradycję i już trwale wpisało się w nasz kulturalny krajobraz. Poza tym… nic nie stoi na przeszkodzie, aby świętować dwa razy w roku…

Okazję do świętowania mają także czytelnicy i czytelniczki wspaniałych książek Terrego Pratchetta; wszak wiadomo nie od dziś, że w wykreowanym przez niego świecie to właśnie Bibliotekarz jest jedną z kluczowych postaci…

Przy okazji Dnia Bibliotek redakcja składa serdeczne życzenia Bibliotekarkom i Bibliotekarzom: aby czerpali radość z pracy, byli należycie doceniani, rozwijali swoją pasję, aby nie brakowało im pomysłów, entuzjazmu, energii i… dotacji!