Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Z Polski

Festiwal Fantastyki Falkon 2020 odwołany

Z polskiego podwórka docierają do nas głosy o odwołaniu kolejnych imprez popkulturalno–fantastycznych. Organizatorzy 21. Festiwalu Fantastyki Falkon w Lublinie poinformowali dziś, że konwent w tym roku się nie odbędzie.

W obecnej pandemicznej, COVID-owej rzeczywistości z jaką wszyscy się zmagamy, 21. edycja Falkonu nie mogłaby zostać bezpiecznie przeprowadzona. Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki Cytadela Syriusza – organizator konwentu – uznało, że Falkon 2020 zostaje odwołany:

Opublikowane ostatnio wytyczne dotyczące organizacji wydarzeń kulturalnych uniemożliwiają tworzenie takich imprez jak nasz festiwal. Nie tylko nie można jeszcze organizować tak dużych wydarzeń, ale zalecane środki sanitarne są bardzo restrykcyjne. Wymagają od organizatora poniesienia znacznych nakładów finansowych. Część zaś nie jest możliwe do zastosowania przy takim formacie festiwalu, jak nasz. Musielibyśmy kilkukrotnie zmniejszyć liczbę osób, które mogłyby wejść na imprezę. To z kolei oznaczałoby, że wystawcy, którzy się pojawią, nie zarobią, twórcy będą mieć znacznie mniejszą publiczność, a organizator otrzyma o wiele mniej środków z biletów, z których finansowana jest impreza. Biorąc pod uwagę prawdopodobną kilkukrotną obniżkę wpływów oraz wyższe koszty organizacji związane z zapewnieniem wymagań pandemicznych, impreza skończyłaby się ogromną klapą finansową. Jeśli dodamy do tego brak dotacji ze środków publicznych dla tegorocznej edycji festiwalu, to prawdopodobieństwo bankructwa jest bardzo duże.

Podsumowując, z przyczyn pandemicznych, finansowych i organizacyjnych organizacja festiwalu w tym roku byłaby ogromnym ryzykiem, którego postanowiliśmy nie podejmować.

Pełną treść oświadczenia Organizatorów Falkonu możecie przeczytać na oficjalnym Facebook’u konwentu:

Źródło: Falkon