Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Z Polski

Festiwal Komiksowa Warszawa bez urzędowej dotacji

Jak informuje PAP, warszawski Ratusz wycofał dofinansowanie dla festiwalu Komiksowa Warszawa z powodu kontrowersji wokół jednego z komiksów. Festiwal stracił trzyletnie dofinansowane przez wulgarne treści zawarte w „Polska mistrzem Polski”.

Warszawski Ratusz wycofał trzyletnie dofinansowanie festiwalu Komiksowa Warszawa (na lata 2017, 2018 i 2019), które wynosiło 170 tys. zł. Poniższe oświadczenie znalazło się na stronie głównej Urzędu Miasta:

Oświadczamy, że nie znaliśmy wcześniej treści zawartych w komiksie „Polska mistrzem Polski”. Po zapoznaniu się z wydawnictwem jednoznacznie oświadczamy, że nie akceptujemy jego treści. Z tego powodu zapadła decyzja o wstrzymaniu dotacji na projekt, którego częścią jest ten komiks.

Twórcami powieści graficznej są Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki. Ich komiks „Polska mistrzem Polski” zawierał kontrowersyjne treści m.in. wulgaryzmy, ale także sceny, w których grupa ogolonych na łyso mężczyzn w koszulkach z „kotwicą” (znakiem Polski Walczącej), wznosi toast „za poległych”.

Fragmenty z serii „Polska mistrzem Polski” są publikowane w „Dużym Formacie” dodatku do „Gazety Wyborczej”, możecie je zobaczyć pod tym adresem.