Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Z Polski

Gdynia i Lem potrzebują twojego głosu!

Teatr Gdynia Główna stanął przed ogromną szansą wygrania 100 000 zł w programie Lechstarter, które pozwolą na realizację wyjątkowego widowiska: spektaklu opartego na opowiadaniu „Maska” Stanisława Lema!

100 000 zł dla Gdyni od Leszka Chmielewskiego
Od 3 kwietnia do 8 maja głosuj CODZIENNIE na projekt „Maska – spektakl plenerowy narzędziem rewitalizacji” Teatru Gdynia Główna w programie LECHSTARTER! Klikaj i głosuj: https://lechstarter.urbanforms.org/share/396

Gdynia wśród finałowej piętnastki! Teatr Gdynia Główna ma szansę zdobyć 100 000 zł na realizację spektaklu plenerowego, który orzeźwi mało znane zakątki miasta!

Wystartowało głosowanie w programie LECHSTARTER, w którym Leszek Chmielewski przygotował milion złotych na projekty łączące mieszkańców polskich miast. Od 3 kwietnia decyzja o tym, kto wygra, jest po stronie internautów. To Wyw ogólnopolskim głosowaniu zadecydujecie, które projekty zostaną zrealizowane. Wśród propozycji z naszego regionu na stronie http://lechstarter.urbanforms.org/projekt/396/maska-spektakl-plenerowy-narzedziem-rewitalizacji można głosować na projekt: „Maska – spektakl plenerowy narzędziem rewitalizacji”.

Tuż obok nas, poza utartymi szlakami turystycznymi, kryje się niewidoczny na mapach, tajemniczy świat, o którego istnieniu dotąd nie wiedzieliśmy a który doczekał się wreszcie odkrycia. Place, parki i skwery, przez które mieszkańcy przechadzają się codziennie, przeobrazimy w przestrzeń niezwykłą. Wspólnie zatrzymamy się przy nich na chwilkę i odkryjemy ich piękno i czar. Bo czymże jest teatr, jak nie magiczną krainą przeobrażeń i fantazji? Zaczarujmy przestrzeń wokół nas, wystarczy jedno kliknięcie!

Redłowo, Babie Doły, Chylonia, Oksywie staną się areną działań teatralnych, w które przeniesiemy prozę Stanisława Lema. Wraz z zaproszonymi twórcami wielu dziedzin sztuk odkryjemy na nowo tekst „Maski”: tancerze, akrobaci, aktorzy uliczni, szczudlarze, choreografowie, plastycy- zagwarantują gdyńskiej widowni obcowanie ze szlachetną i atrakcyjną formą sztuki na najwyższym poziomie!

Pamiętaj żeby głosować codziennie!
https://lechstarter.urbanforms.org/share/396

Dołącz i udostępnij nasze wydarzenie na facebooku:
https://www.facebook.com/events/1144712678971264/ 

O przebiegu projektu będziemy informować na bieżąco na naszej stronie internetowej www.teatrgdyniaglowna.pl oraz profilu www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna 

Realizacja projektu jest uzależniona od wygranej w programie Lechstarter. Wierzymy się uda! Jeśli nie to oczywiście projekt będzie czekał na kolejną szansę na pozyskanie środków. W przypadku wygranej realizację spektaklu rozpoczniemy zaraz po ogłoszeniu wyników, czyli na początku maja a pracę planujemy zakończyć do końca lipca. W tym czasie powstanie scenariusz, scenografia i kostiumy, kompozycja muzyki, rozpoczną się próby do spektaklu, zakup sprzętu. Prezentacje odbędą się w sierpniu i wrześniu.

Dlaczego Lem? Maska jest bardzo uniwersalnym dziełem pozwala na wiele interpretacji i wykorzystanie wielu technik teatralnych. Chcemy wprowadzić fantastykę w przestrzeń miejską. Tekst Lema dotyka natury, sfery ludzkiej i maszyny oraz konfliktu jaki to za sobą niesie. Człowiek/ robot, człowiek/ maszyna, natura/ mechanizm – sprawdzimy czy natura (przyroda) w zderzeniu z tą historią może uwydatnić znaczenie tego konfliktu. Opowiadanie Lema przepełnione jest elementami fantastycznymi, elementami grozy oraz romansu, jest wciąż niezwykle aktualne. Wszystko to pozwala na stworzenie wspaniałego widowiska.

maska wizualizacja

Za reżyserię spektaklu będzie odpowiedzialna Ewa Ignaczak. Ignaczak od trzech dekad zajmuje chlubne miejsce wśród najbardziej interesujących reżyserów teatralnych naszego regionu. Jej dzieła są znane i szanowane nie tylko na Pomorzu, ale również w całej Polsce. Była gościem wielu polskich i zagranicznych festiwali. Niektórzy krytycy uznają jej spektakl „Oskar-zm” wg „Blaszanego bębenka” Guntera Grassa, za cezurę w najnowszej historii polskiego teatru i nową jakość wśród wybitnych osiągnięć teatru offowego. Z założonym w 1981 roku autorskim Teatrze Stajnia Pegaza, zdobyła wszystkie najważniejsze nagrody teatralne w Polsce, zarówno za reżyserię, jak i za całokształt prezentowanych spektakli.

Jej działalność nie ogranicza się tylko do sztuki, ale z równą pasją objawia się na polu działań społecznych. Jest inicjatorką i realizatorką wielu projektów, między innymi: „Teatr a natura”, „Teatr a szaleństwo” (w których udział wzięli Leszek Kolankiewicz i Krzysztof Czyżewski), Ogólnopolska Scena Prezentacji Off de Bicz, Alternatywna Scena „Na piętrze” w Elblągu. Była organizatorką i prowadzącą Alternatywnej Szkoły Teatralnej Żak czy też „Letnich Zaczyniań Teatralnych”. Była pomysłodawcą i wykładowcą „Polskiej Akademii Teatru Niezależnego” na Litwie w latach 2009-2011. W latach 2012-2014 była dyrektorem merytorycznym i wykładowcą międzynarodowego projektu „SouthBalticAcademy of Independent Theatre – a Tool of SocialChange”.Obecnie poświęca swoje siły i energię na docieranie z teatrem do najmniejszych miejscowości Województwa Pomorskiego, w ramach wielu edycji projektu „Teatr Zajechał”, na edukację nowego pokolenia widzów teatralnych oraz wychowywanie aktywnych i samodzielnych liderów społecznych w ramach „Lekcji Teatralnych” i „Praktyk Teatralnych”. Aktywizuje lokalne społeczności, jednocześnie zwiększając więzi mieszkańców z miastem i otwierając ich na nowe grupy społeczne poprzez koordynację festiwalu „Pociąg do Miasta”.

Teatr Gdynia Główna
Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia,
Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)
www.teatrgdyniaglowna.pl 
www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna 

Źródło: informacja prasowa