Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Z Polski

Instytut Książki trzyma naszych twórców w cieniu – zamieszanie z ukraińskimi targami książki

W terminie 15-18 września odbędzie się 23. Forum Wydawców we Lwowie. To najważniejsze ukraińskie targi książki – na które zostało zaproszonych sześciu polskich gości. Niestety nowy dyrektor Instytutu Książki nie wyraził zgody na wyjazd aż pięciu z nich…

Czerwoną kartkę z niewiadomego powodu otrzymali: Jarosław Mikołajewski (poeta i publicysta „Wyborczej”), Ziemowit Szczerek (nominowany do Nike, publicysta m.in. „Wyborczej” i „Polityki”), Sławomir Shuty (związany z Ha!art), Piotr Czerski (Ha!art) oraz Piotr Marecki (także Ha!art). Wsparcie Instytutu Książki oraz rekomendację Dariusza Jaworskiego zdobył jedynie Maciej Robert, który zajmuje się tematyką środkowoeuropejską. Jaworski zaproponował także udział Wojciecha Kudyby, związanego z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Sofia Cheliak jest zdziwiona tym pomysłem, ponieważ w odróżnieniu od zaproszonych, popularnych na Ukrainie twórców, Kudyba pozostaje praktycznie nieznany. Jaworski jednak nie zraża się i zlecił wykonanie przekładu na ukraiński fragmentu książki swojego faworyta…

Łukasz Grzesiczak z „Wyborczej” przypomina, że to nie pierwsza sytuacja, gdy Jaworski wystąpił przeciwko „nieprawomyślnym” twórcom – gdy Instytut Książki przygotowywał publikację „New Books from Poland”, nowy dyrektor wykreślił z niego dwie książki reporterek związanych z „Wyborczą” („Ku Klux Klan” Katarzyny Surmiak-Domańskiej i „Nie przeproszę, że urodziłam. Historie rodzin z in vitro” Karoliny Domagalskiej.

Ziemowit Szczerek oznajmił, że do Lwowa wybierze się na własny koszt, zaś Maciej Robert zrezygnował z dofinansowania od IK w akcie solidarności z kolegami po piórze.

Źródło: wyborcza.pl