Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Z Polski

Koniec CD-Action? Załoga otrzymała wypowiedzenia

Najstarszy polski magazyn gamingowy czekają drastyczne zmiany. I chociaż wydawca zapewnia, że czasopismo nadal będzie obecne na rynku, to redakcja otrzymała wypowiedzenia. Ciężko się oprzeć wrażeniu, że choć to jeszcze nie koniec pisma, to na pewno koniec pewnej epoki.

Kilka godzin temu na stronie CD-Action pojawił się smutny, emocjonalny wpis Tomasza „Ninho” Lubczyńskiego:

To najtrudniejszy news, jaki piszę w życiu.
Zgadza się – dostaliśmy wypowiedzenia. Nie wiemy, co z przyszłością CD-Action. Póki będziemy mogli, póty dostarczać będziemy Wam wieści o grach i nasze opinie – zarówno tu, jak i w magazynie. Najważniejsze:
CD-Action 06/2020 WŁAŚNIE SIĘ DRUKUJE I BEZ ZMIAN POJAWI SIĘ W KIOSKACH JUŻ 5 MAJA.
Wiele wskazuje, że przed nami zupełnie nowy rozdział. Co przyniesie, tego nie wie nikt.
Z naszej strony chcemy podziękować za wszystkie lata, które z nami spędziliście. Jesteście najlepsi!
PS Potrzebujemy teraz dużo ciepełka od Was. Jesteście dla nas jak rodzina 😉

Najpopularniejsze czasopismo o grach tworzone w Polsce od 1996 roku już od dłuższego czasu znajduje się w trudnej sytuacji. Jego nakład w liczbie ok. 30-40 tysięcy egzemplarzy, choć wciąż spory, to znacząco odbiega od dawnej świetności sprzed jeszcze 10 lat. W piśmie systematycznie wprowadzano kolejne oszczędności: okrajano format i liczbę stron, zmniejszano jakość papieru, a kilka miesięcy temu zrezygnowano z korekty.

W ciągu ostatniego roku z redakcji pisma odeszli m.in. redaktor naczelny Dawid “spikain” Bojarski, naczelny cdaction.pl Daniel “Cormac” Bartosik, redaktor prowadzący publicystykę Mateusz Witczak, szef działu sprzętowego Aleksander “Allor” Olszewski czy stały współpracownik Michał “Monk” Amielańczyk. W październiku 2019 roku decyzją Bauera połączono redakcje CD-Action i PC Formatu, a na ich czele stanął Adam Chabiński. Aktualne wydanie CD-Action, po raz pierwszy w historii istnienia pisma, wyszło bez pełnych wersji gier.

CD-Action padło ofiarą zmian w odbierze mediów i sposobie docierania do odbiorców. Jako lider w prasie papierowej nie dotrzymało kroku konkurencji w postaci szeroko działających twórców internetowych, youtuberów i branżowych serwisów informacyjnych. Teraz zaś, w związku ze pandemią koronawirusa, Bauer zdecydował się skasować ponad 20 swoich tytułów, m.in. wydania specjalne Świata Wiedzy, Kawaii, Barwy Życia czy Historie o Duchach. Wśród nich znalazł się też CD-Action. Jednocześnie niemiecki wydawca zapewnia, że przez okres wypowiedzenia redakcja będzie pracować normalnie, więc jest jeszcze szansa na kolejne numery.

Oto oficjalny komunikat Wydawnictwa Bauer:

W związku z doniesieniami na temat przyszłości dotyczącej magazynów „CD-Action” i „PC Format” Wydawnictwo Bauer informuje, że oba czasopisma nadal będą się ukazywać.
Dziennikarze otrzymali wypowiedzenia i mają różne okresy wypowiedzenia, w trakcie których pracować będą nad kolejnymi wydaniami.
Decyzja o dalszych losach ww tytułów zostanie podjęta w nadchodzących miesiącach.