Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Z Polski

Kraina Kajka i Kokosza w Bieszczadach?

Fundacja Kreska im. Janusza Christy podpisała wstępną umowę z inwestorem, która dotyczy wybudowania kompleksu zabudowań nawiązujących do twórczości patrona instytucji, a dokładniej do „Kajka i Kokosza”.

W bieszczadzkiej Stężnicy na powierzchni 500 hektarów prawdopodobnie powstanie kompleks budynków, w którego skład wejdą znane z komiksowego cyklu warownie Zbójcerzy, Kraina Omsów i Borostworów, znajdzie się tam także Gród Mirmiła i park zwierząt. Co więcej, rozwiązania technologiczne, które mają zostać zastosowane w obiektach – według wypowiedzi Piotra Grabowskiego z Lider Konsorcjum – mają sprawić, że „Kraina Kajka i Kokosza” będzie jednym z oryginalniejszych parków rozrywki dla dzieci i dorosłych w Europie. Na terenie obiektu ma znaleźć się ponoć arena do animacji, gdzie użytkownicy będą mogli wejść w interakcję z wirtualnymi bohaterami dzięki technologii Virtual Puppet.

Interaktywność w ogóle będzie czymś istotnym w „Krainie Kajka i Kokosza”, ponieważ przy wejściu zwiedzających od razu ma przywitać cyfrowy prezenter, wewnątrz parku zaś niemałą atrakcją ma okazać się kapsuła kinowa 9D, a po zmroku postacie z komiksów ożyją za sprawą rzutowania ich na ścianę za pomocą technik mappingu. Ponadto, znaleźć ma się tam również siłownia Łamignata, przestrzenne instalacje żywej architektury, muzyczny skwer zabaw, ogród doświadczeń czy zakątek ze zwierzętami na wolnym wybiegu, po którym będzie można się przemieszczać pojazdami wolnobieżnymi.

W ramach kompleksu przewidziano także bazę noclegową. Z kolei w miejscu, gdzie ma powstać „Kraina Kajka i Kokosza” istnieją już urokliwy hotel, otwarte baseny oraz stadnina koni.

Cała inwestycja ma szacunkowo kosztować około 30 mln zł, a 30% środków zapewnia od razu Konsorcjum Inwestorów. Pozostałe środki miałby pochodzić z dofinansowania z programów Unii Europejskiej. Stosowny wniosek, biznesplan oraz umowa z Fundacją Kreska zostały złożone 30 kwietnia 2019 roku.