Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Z Polski

Odszedł Maciej Parowski

2 czerwca po przejściach związanych z ciężką chorobą odszedł Maciej Parowski, autor prozy i komiksu, redaktor, publicysta, jedna z najważniejszych osobistości polskiej fantastyki i świata sztuki.

Maciej Parowski urodził się 27 grudnia 1946 roku w Warszawie, gdzie ukończył Politechnikę, ale podczas pracy na łamach czasopisma “Politechnik” – w którym funkcjonował jako felietonista, kierownik działu kulturalnego, sekretarz redakcji i redaktor naczelny – odkrył w sobie humanistę. Potem związany z magazynem “Razem”, następnie kierownik działu literatury polskiej w “Fantastyce” (przemianowanej na “Nową Fantastykę”) i jedenastoletni redaktor naczelny pisma. Prowadził również “Czas Fantastyki”.

Swoje opowiadania i publicystykę publikował na łamach “Młodego Technika”, “Polityki”, “Na Przełaj”, “Kultury”, “Ekranu” czy “Życia Warszawy”. Powieściowo debiutował „Twarzą ku górze” w 1982 roku, z kolei jego druga dłuższa forma „Burza. Ucieczka z Warszawy ’40” ukazała się niemal trzy dekady później (2010). W jego dorobku można znaleźć także zbiory artykułów, recenzji czy felietonów, z których najsłynniejsze to trzy tomy „Małp Pana Boga”. Ostatnio pracował nad książką „Wasz cyrk, moje małpy. Chronologiczny alfabet moich autorów”, na kartach której przedstawił spojrzenie na osóby, które pisały dla niego fantastykę (m.in. Andrzej Sapkowski, Piotr Gociek, Konrad T. Lewandowski czy Rafał A. Ziemkiewicz). Utwór ma ukazać się za sprawą wydawnictwa Sine Qua Non.

W 2007 roku został wyróżniony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Był także autorem komiksów, „Funky Kovala”, „Planety robotów” czy graficznej adaptacji „Wiedźmina”.

W pamięci pozostanie jako wielki inspirator, nauczyciel, ojciec polskiej fantastyki, odkrywca Andrzeja Sapkowskiego i Jacka Dukaja, a także wybitny krytyk i felietonista.

Pogrzeb Macieja Parowskiego odbędzie się we wtorek 11 czerwca o godzinie 12:30 w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej na Cmentarzu Bródnowskim.