Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Z Polski

Opolskie święto fantastyki

Już za dwa tygodnie w Opolu wystartuje konwent poświęcony zagadnieniom fantastyki i gier. Impreza będzie dziać się przez trzy dni – od piątku do niedzieli, od 16 do 18 listopada. Na wszystkich chętnych czekają spotkania autorskie, prelekcje, konkursy, gry terenowe, turnieje planszówkowe czy e-sportu, pokazy sztuk walki i średniowieczne rekonstrukcje, sesje RPG, larpy, strefa dla dzieci oraz pokazy cosplayu.

O konwencie

Opolcon jest opolskim darmowym konwentem fantastycznym organizowanym przez Stowarzyszenie OKF Fenix, ZS Elektrycznych i ZS Ekonomicznych, który odbywa się od 6 lat, zazwyczaj w połowie listopada danego roku. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Urzędu Miasta Opole. Między innymi dzięki temu co roku uczestnicy korzystają z przeróżnych atrakcji, których liczba stale wzrasta. Organizowany jest konkurs cosplay, w którym może wziąć udział każda zgłoszona wcześniej osoba i zaprezentować się przed publicznością oraz pozostałymi kandydatami. Na uczestników czeka wiele godzin prelekcji, których tematyka zahacza o przeróżne uniwersa i motywy. Co roku zapraszani są wyjątkowi goście, z którymi organizowane są spotkania autorskie mające na celu przybliżenie fanom danych osób, ich twórczości, a także możliwość rozmowy lub wspólnego zdjęcia.

Na terenie obiektu znajduje się również Games room, wypełniony po brzegi grami planszowymi, z których bez przerwy można korzystać, a także Szkołę RPG oraz LARPy wszelkiego rodzaju. Organizowany jest również turniej League of Legends oraz Heartstone, w którym można wygrać wartościowe nagrody i zmierzyć się z godnymi przeciwnikami. Na kilku piętrach znajdują się wystawcy, oferujący przeróżne fantastyczne przedmioty – od breloczków i przypinek, przez kubki i ręcznie robione mydła, aż po poduszki i koszulki. Gadżety nigdy nie są monotematyczne, wystawcy zawsze mają do zaoferowania szeroką gamę produktów i marek.

Każdy jest w stanie znaleźć tam coś dla siebie. Konwent przyciąga fanów fantastyki wszelkiej maści, wszyscy są tu mile widziani. Wydarzenie odbywa się w ZS Elektrycznych, a znajdujący się obok ZS Ekonomicznych kryje w sobie Sleeproomy, w których można zostawić swoje rzeczy i przenocować, gdy zajdzie potrzeba. Na terenie całego konwentu panuje przyjazna atmosfera, dzięki której każdy jest w stanie spokojnie się odnaleźć. Jeśli jednak pojawią się trudności, wolontariusze lub organizatorzy zawsze wyciągną pomocną dłoń.

Pierwsza edycja odbyła się w 2013 roku i przyciągnęła ok. 550 uczestników, a zeszłoroczna, piąta, aż 1650! Z roku na rok zwiększa się także liczba gości, wystawców, godzin prelekcyjnych, organizatorów oraz wolontariuszy. Każdy może dołączyć do ekipy tworzącej konwent, wystarczy tylko mieć odpowiednią dawkę chęci i zapał, a także umiejętność pracy w grupie. Konwent przywita wszystkich otwartymi ramionami.

Czas i miejsce

Opolcon odbędzie się w przedostatni weekend listopada, w dniach 16 – 18.11.2018 roku.

Miejscem imprezy będą sąsiadujące budynki: Zespół Szkół Elektrycznych i Zespół Szkół Ekonomicznych. Teren konwentu znajduje się w Opolu przy ulicy Tadeusza Kościuszki.

Więcej informacji na stronie wydarzenia: opolcon.pl