Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Z Polski

Piąte okrążenie Sputnika nad Polską!

W związku z 50 rocznicą pierwszego lotu człowieka w Kosmos, pragniemy odkryć przed Wami kosmiczny wymiar rosyjskiej kinematografii. Zaprezentujemy najciekawsze filmy z dorobku rosyjskiego science fiction.

Sputnik nad Polską to nie tylko festiwal filmowy, ale również liczne wydarzenia towarzyszące takie jak: wystawy, koncerty, debaty, spotkania z filmowcami, oraz wiele innych atrakcji przygotowanych dla publiczności.

Tegoroczna edycja festiwalu Sputnik nad Polską odbędzie się w dniach 17-27 listopada 2011 w Warszawie. Repliki będzie można obejrzeć w kilkudziesięciu największych miastach Polski!

Dla miłośników Science fiction przygotowaliśmy w tym roku najciekawsze filmy rosyjskiej kinematografii opowiadające o podróżach kosmicznych.  

 

W sekcji KOSMOS zostaną zaprezentowane m.in.:

Aelita 
reż. Jakow Protazanow

Film niemy z muzyką grana na żywo
Oparte na powieści Aleksego Tołstoja widowisko fantastyczne z akcją rozegraną częściowo w realiach sowieckich, a częściowo na Marsie. Można by rzec, że film ten jest jednym z pierwszych o ile nie pierwszym filmem o tematyce science fiction w histori kina rosyjskiego…

Solaris                                 
reż. Andriej Tarkowski

Do kosmicznej stacji badawczej ponad planetą Solaris przybywa kosmonauta – Kris Kelvin. Dołącza tam do dwóch badaczy, którzy zachowują wobec niego dziwny dystans. Obiektem ich badań jest jedyna quasi-istota żyjąca na tej planecie – galaretowaty wszechocean… Tematem filmu jest rodzaj ludzki stający w obliczu nieskończonego, niebezpiecznego i obcego Wszechświata. Ekranizację Tarkowskiego odczytywali niektórzy jako rosyjską odpowiedź na 2001: Odyseję kosmiczną Stanleya Kubricka, jednak z innym przesłaniem: ostrzeżeniem przed technologicznym, odhumanizowanym światem…

Planeta burz
reż. Pavel Klushantsev

Epicka historia kosmicznej ekspedycji na nieznaną planetę. Grupa odważnych astronautów ląduje na planecie Wenus. Na miejscu okazuje się, że grozi im wielkie niebezpieczeństwo ze strony żarłocznych i ohydnych potworów. Wspaniałe zdjęcia, niezwykłe potwory i nowatorskie efekty specjalne sprawiają, że film . Prawdopodobnie jeden z najlepiej wymyślonych robotów w historii kina. Błyskotliwa i wciągająca opowieść o odkrywaniu prastarych kultur.

Mgławica Andromedy
reż. Yevgeni Sherstobitov           

Odległa przyszłość. Pojazd gwiezdny Ziemian “Tantra” wszedł w pole grawitacyjne jednej z niezbadanych planet. Nikt wcześniej tu nie był, ale wszyscy wiedzą o “złym” usposobieniu Żelaznej Gwiazdy. Podróżnicy nie są w stanie wyrwać się z silnego pola grawitacyjnego, ponieważ kończy się im paliwo. Muszą wybrać: albo zostać na orbicie 20 lat, albo lądować na nieznanej planecie…                        

Przez ciernie do gwiazd  
reż.  Richarda Wiktorowa       

Ekspedycja odkrywa uszkodzony pojazd kosmiczny, a na nim jedyną żywą  istotę – piękną kobietę, nieco różniącą  się jednak od ludzi. Reszta załogi poniosła śmierć. Nija, bo tak nazywa się ocalała, zostaje sprowadzona na Ziemię. Tam nawiązuje kontakt z opiekującymi się nią naukowcami, zamieszkuje w ziemskiej rodzinie, widać jednak, że nie jest zwykłą istotą. Porusza się szybciej niż jakikolwiek człowiek, ma również zdolności telekinetyczne. Nie wie, kim jest ani skąd pochodzi, fascynuje ją trawa, boi się morskiej wody. Nieoczekiwanie na ziemi pojawiają się przybysze z planety Dessa. Nija zdaje sobie sprawę, że to jej rodzimy świat, a na Ziemię wysłana została z pewną misją. Dziewczyna przenika na pokład statku, który wyrusza na Dessę. Okazuje się, że planeta jest bardzo zanieczyszczona, a z wizytą Ziemian mieszkańcy wiążą nadzieje na ratunek dla swego świata.  

Moskwa – Kasjopeja                  
reż. Richard Wiktorow

Do gwiazdozbioru Kasjopei wyrusza ziemska (radziecka) ekspedycja, której zadaniem ma być odnalezienie obcej cywilizacji. W związku z tym, że lot ma potrwać dwadzieścia siedem lat, w Kosmos zostaje wysłana grupa czternastolatków, którzy dotrą na miejsce w sile wieku. Zgodnie jednak z wielokrotnie cytowanym w filmie paradoksem Einsteina, dwudziestosiedmioletnia podróż z prędkością światła dla nastoletnich kosmonautów trwa niecały rok. Po dotarciu na miejsce, młodzi pionierzy, będą się musieli zmierzyć z problemami takimi jak zagłada cywilizacji i bunt maszyn. Planeta Alfa, na której udaje im się wylądować, niepokojąco przypomina Ziemię – do tego stopnia, że bohaterowie obywają się praktycznie bez skafandrów ochronnych. Co więcej, istoty zamieszkujące planetę wyglądają zupełnie jak ludzie – noszą tylko dziwaczne stroje. Szybko jednak okazuje się, że planeta w istocie jest wymarła i rządzą nią roboty, które kierując się źle pojętym dobrem społeczeństwa…