Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Z Polski

Poznajcie młodzieżowe słowo roku!

Redakcje serwisu www.sjp.pwn.pl oraz słownik miejski.pl wspólnie z WN PWN i Instytutem Języka Polskiego UW zorganizowały plebiscyt na młodzieżowe słowo roku 2017. Teraz poznaliśmy zwycięzcę tego konkursu. Młodzieżowe słowo roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości, czytamy na stronie organizatorów. Które słowo wygrało tegoroczną edycję? Możecie być zaskoczeni.

W wyborze najciekawszego słowa młodzieżowego wzięło udział pięć tysięcy osób. Zwyciężył jednak wyraz, który tak naprawdę zajął trzecie miejsce. Najwięcej głosów uzyskał rzeczownik sztos, ale ten był laureatem zeszłorocznego plebiscytu, dlatego nie mógł ponownie znaleźć się na podium. Drugie miejsce przypadło słowu dwudzionek, które jednak zostało ostatecznie odrzucone, ponieważ sam Julian Tuwim wyśmiewał niegdyś ten neologizm.

Czy trzecie w kolejności słowo jest lepszym wyborem? Zwłaszcza, że ciężko je określić wyrazem. Mowa o XD, które występuje raczej w formie pisanej i pełni funkcję emotikonu, ale ponoć również używany jest w języku mówionym jako iksde.

Rzeczownik XD, który może też funkcjonować jak wykrzyknik, partykuła, nieodmienny przymiotnik lub przysłówek, powstał jako połączenie liter symbolizujące graficznie uśmiech. Jest więc znakiem ikonicznym. XD, dziś zapisywane także iksde, należy głównie do języka pisanego mediów społecznościowych, ale pojawia się również w języku mówionym. W polszczyźnie rozpowszechnił się prawdopodobnie kilka lat temu. W angielskojęzycznej sieci XD funkcjonuje od roku 2003, czytamy w uzasadnieniu.

Pod tym linkiem możecie podejrzeć propozycje innych słów, które były brane pod uwagę w plebiscycie razem z ich definicjami: sjp.pwn.pl

Źródło: niestatystyczny.pl