Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Z Polski

Poznajcie nominacje do Śląkfy

Śląkfa to nagroda przyznawana od 1984 roku przez Śląski Klub Fantastyki. Wczoraj ogłoszono nominacje do Śląkfy za 2016 rok! Poznajcie twórców, którzy mają szanse zdobyć statuetki w trzech kategoriach: Twórca, Wydawca, Fan.

Laureatów wybiera jury, w skład którego wchodzą członkowie zarządu Klubu, a także zaproszone przez ŚKF osoby. Wyniki poznamy w czerwcu, podczas gali wręczenia statuetek, która odbędzie się w trakcie Seminarium Literackiego ŚKF-u (16-18 czerwca).

Kategoria Autor Roku:

Borys Lankosz (reżyseria) i Wojciech Orliński (scenariusz) – za film „Autor »Solaris«”, który możecie obejrzeć pod tym adresem: vod.tvp.pl

autor solaris

Jakub Różalski – Ilustracje do gry planszowej „Scythe”.

scythe

Dorota Kalina Trojanowska – Larp Saga o Ulvedalen

Saga o Ulvedalen

Agnieszka Hałas – „Olga i osty”, oficjalny opis poniżej:

Kogo odnajdziesz po drugiej stronie lustra?
Olga Pańkowska to nieśmiała marzycielka, której niezbyt się wiedzie w życiu. Pewnego dnia ratując bezpańskiego kota, trafia do baśniowego świata i zostaje gospodynią w domu czarodzieja. Jednak tak naprawdę ta historia zaczyna się znacznie wcześniej – w dzieciństwie Olgi, zanim jej rodzice się rozwiedli… Okazuje się, że magiczna rzeczywistość to tylko początek podróży, dzięki której Olga upora się z przeszłością i stanie się gotowa na pasjonujące, dorosłe życie.

olga i osty

Aleksandra Janusz – cykl powieściowy „Kroniki Rozdartego Świata”, czyli „Asystent czarodziejki” i „Utracona Bretania”. Oficjalne opisy poniżej:

„Asystent czarodziejki”:

Przez ostatnie ćwierć wieku Vincent Thorpe służył jako pomocnik magiczny czarodziejce Margueritte de Breville, znanej w Arborii jako Szalona Meg. Razem zgłębiali tajemnice Wojny Rozdarcia – konfliktu, który siedemset lat wcześniej niemal zniszczył świat. Po latach niebezpiecznej pracy Vincent wyczekuje zakończenia kontraktu i marzy o spokojnym życiu w domku na przedmieściach u boku ukochanej Amandine.
Gdy kolejna, pozornie zwykła misja dla Gildii Magów przybiera nieoczekiwany obrót, Vincent przekonuje się, że musi zrewidować plany na przyszłość, a jego los jest nieodłącznie spleciony z historią Arborii.

„Utracona Bretania”:

Po Drugiej Stronie Świata sprawy stanęły na ostrzu noża. Narzeczona Vincenta, Amandine Cerise, dla ochrony przyjaciół decyduje się na ryzykowny blef. Kathryn Verd, czarodziejka i księżniczka, lawiruje wśród dworskich intryg, gdzie pomyłka grozi śmiertelnym niebezpieczeństwem. Margueritte i Belinde prowadzą ofensywę przeciwko skażonym wojskom, przygotowując się do bitwy w dolinie Montségur.
A gdzie się podział Vincent? Gdy widzieliśmy go ostatnio, był bliski śmierci…

KRŚ asystent czarodziejki 1

Marcin Mortka – „Projekt Mefisto”, oficjalny opis poniżej:

Opowieść o polskim miasteczku, któremu nawet zastępy piekielne nie dają rady.
Piekło świeci pustkami. Zygmunt, szeregowy pracownik, przybywa do Wyplut, miasteczka na prowincji Polski, by tam wdrażać projekt Mefisto 2.0, błyskotliwą strategię zarządu na pogrążenie ludzkości w grzechach. Cyniczny i przystojny diabeł nie przewidział jednak, że przyjdzie mu mierzyć się z ludźmi, którym Piekło może co najwyżej czyścić buty.
Plejada barwnych postaci, wspaniały obraz małomiasteczkowego życia, cięty humor i słowiańskie wierzenia – Marcin Mortka w najlepszym wydaniu!

projekt mefisto

Krzysztof Piskorski – „Czterdzieści i cztery”, oficjalny opis poniżej:

Nowa, długo oczekiwana powieść Krzysztofa Piskorskiego, laureata Nagrody im. Janusza A. Zajdla oraz dwóch Złotych Wyróżnień Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Autor Cieniorytu, nazwanego przez Jacka Dukaja „światotwórstwem najwyższej klasy”, rozwija tym razem wizję świata, w którym niezwykła technologia miesza się ze słowiańską magią oraz epoką narodowych powstań i Wielkiej Emigracji.

Jest rok 1844. Do odciętej blokadą Anglii przybywa Eliza Żmijewska – poetka i ostatnia kapłanka zapomnianego, słowiańskiego bóstwa. Eliza ma odnaleźć przemysłowca Konrada Załuskiego, którego rodacy winią za upadek powstania na Litwie. Zamierza wykonać na nim wyrok wydany przez Radę Emigracyjną oraz Juliusza Słowackiego. Tylko czy Załuski naprawdę jest winny? A może padł ofiarą rozgrywki dwóch wieszczów?

W świecie, gdzie energia próżni odmieniła historię, nie ma prostych odpowiedzi. Etherowe bramy połączyły Europę z równoległymi światami, a wojny i powstania potoczyły się nowym torem. Towiańczycy, rewolucjoniści, luddyści, szaleni prorocy i poeci snują piętrowe intrygi. Armie, tajne policje oraz floty powietrznych okrętów czekają na znak. Z pozaświatowych kolonii Francji, Anglii oraz Rosji nadciągają egzotyczne stworzenia i obce siły. Coś lęgnie się w ciemnych zaułkach miast…

Polacy widzą we wszystkim szansę, by wywrócić układ wrogich im mocarstw. Żmijewska odkrywa jednak, że na szali leży coś więcej niż tylko los jej kraju.

Piskorski Czterdziesci

Kategoria Wydawca/Promotor Roku:

CD Projekt – „Wiedźmin 3: Krew i wino”

krew i wino

Dziobak Larp Studio – larpy w ramach College of Wizardry, Convention of Thorns, Demeter.

dziobak ls

Wydawnictwo Galakta – gry planszowe, w tym druga edycja „Posiadłości Szaleństwa”

galakta

Wydawnictwo Literackie – seria „Światy równolegle – fantastyczna kolekcja”

Światy równolegle fantastyczna kolekcja

Wydawnictwo Sine Qua Non, które wydało dziesięć pozycji fantastyki polskiej (m.in. powieści Łukasza Orbitowskiego, Jakuba Ćwieka, Anety Jadowskiej czy Anny Lange) i zagranicznej (np. powieści Kena Liu czy Iana Tregillisa).

SQN

Kategoria Fan Roku:

Maciej Dobrowolski – konkurs i antologia „Fantazje Zielonogórskie” klubu Ad Astra

Fantazje zielonogorskie

Elin Kamińska – Kwartalnik „Smokopolitan”, wydawany przez Klub Krakowskie Smoki.

smokopolitan nr5 okladka druk

Ernest „Prezes” Warych – OldTown, największy festiwal postapokaliptyczny w Europie.

OLDtown

Maciej „Toudi” Pitala – warsztaty w ramach Krakowskich Szkoleń Konwentowych.

ksf szkolenia