Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Z Polski

Przyznano nagrody im. Jerzego Żuławskiego


Podczas gali na Coperniconie ogłoszono, kto został wyróżniony literacką nagrodą im. Jerzego Żuławskiego, przyznawaną dłuższym formom, napisanym w poetyce fantastycznej.

Główna Nagroda została przyznana Jackowi Dukajowi za mikropowieść „Imperium chmur”, która znalazła się w antologii „Inne światy”, wydanej przez Sine Qua Non.

Złote Wyróżnienie natomiast trafiło do Anny Brzezińskiej za powieść „Woda na sicie”, opublikowaną przez Wydawnictwo Literackie.

Srebrne Wyróżnienie otrzymał zaś Robert M. Wegner za „Każde martwe marzenie”, piątą książkę z cyklu „Opowieści z meekhańskiego pogranicza”, wydawaną przez Powergraph.

Oprócz statuetek autorzy zostali również docenieni nagrodami finansowymi, fundowanymi przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które od 2015 roku wspiera Nagrodę im. Jerzego Żuławskiego.

Historia wyróżnienia sięga 2008 roku, gdy to po raz pierwszy postanowiono wyłonić wybitne dzieło utrzymane w konwencji fantastycznej. Nominacje do nagród wyłanianie są poprzez głosowanie imiennie zaproszonych opiniotwórców, z kolei specjalnie dobrane gremium literaturoznawców spośród nominowanych utworów wyróżnia trzy, które otrzymują kolejno Główną Nagrodę, Złote i Srebrne Wyróżnienie.


Źródło: nagroda-zulawskiego.pl