Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Z Polski

PyrkONline tuż za rogiem

Nadchodzi największy festiwal fantastyki online w 2020 roku. Pierwsza edycja PyrkONline to warsztaty, prelekcje oraz Dream Cosplay Show na wielki finał.

Pyrkon to jeden z największych festiwali fantastyki w Europie, który co roku odbywa się w Poznaniu. Po 20 latach istnienia festiwal zdobył olbrzymią popularność – jego ostatnią edycję odwiedziło aż 52 tys. fanów fantastyki. W tym roku, z powodu pandemii COVID-19, festiwal został przeniesiony na 2021 rok. W oczekiwaniu na kolejną edycję wydarzenie przenosi się w całości do sieci jako PyrkONline. Między 9 a 22 października organizatorzy: Klub Fantastyki “Druga Era” oraz Allegro przygotowali ponad 30 wydarzeń: warsztatów, spotkań i prelekcji.

Uczestnicy będą mogli poznać tajniki druku 3D, podszkolić się z malowania figurek, uczestniczyć w spotkaniach online ze swoimi ulubionymi twórcami, w tym z takimi gwiazdami jak Mike Pondsmith, twórca kultowego Cyberpunka. Nie zabraknie również dyskusji na temat ważnych zjawisk w popkulturze. Na sam koniec organizatorzy przygotowali Dream Cosplay Show – pierwszy konkurs cosplay w Polsce realizowany online, w trakcie, którego najlepsi cosplayerzy przedstawią kulisy tworzenia kostiumów i wcielania się w swoich ulubionych bohaterów. Nie zabraknie również specjalnych promocji i zniżek dla fanów fantastyki, o które zadbał współorganizator wydarzenia – Allegro – wraz z partnerami.  Wszystkie informacje oraz szczegółowy program wydarzenia znajdują się na: www.pyrkonline.allegro.pl

Wywiady – w tym m.in.

Co u Kajko i Kokosza w trawie piszczy? (9 października)

Spotkanie ze scenarzystą komiksowym Maciejem Kurem. Prowadzenie: Marcin Łuczak.

Cyberpunkowy detektyw na tropie (20 października)

Spotkanie z Marcinem Przybyłkiem, autorem świata Gamedec oraz Marcinem Rybińskim, dyrektorem kreatywnym Anshar Studios, które pracuje nad przygotowaniem izometrycznej gry RPG na podstawie prozy pisarza.

Cyberpunk 2020… a może 2077? (21 października)

Spotkanie z Mikem Pondsmithem (R. Talsorian Games), twórcą legendarnego papierowego RPG Cyberpunk 2020, na podstawie którego powstaje gra autorstwa CDP RED Cyberpunk 2077. Prowadzenie: Michał Wojtas.

Warsztaty:

Malowanie modeli i tworzenie makiet (12 października)

Internetowe warsztaty w formie elementarza dla początkujących. Uczestnicy dowiedzą się z nich m.in. jakie są podstawowe techniki malarskie, a także o czym należy pamiętać i co przygotować przed malowaniem. Warsztaty poprowadzi Grzegorz Gaweł.

Druk 3D a cosplay (16 października)

Brakuje Ci jakichś drobnych części do stroju albo naramiennika? A może chcesz zrobić gigantyczny miecz wydrukowany w całości na drukarce? Czemu by nie! Druk 3D w cosplayu staje się coraz bardziej popularny. To jedynie kolejne narzędzie na warsztacie cospleyera – wystarczy dobrze dobrać technikę do projektu i puścić wodze fantazji! Prowadzenie: Piotr Quell.

Prelekcje – w programie m.in.:

Jak wejść do świata anime, nie tracąc rigczu? (9 października)

Anime – kreska, dziwny humor, infantylność, trudny język i różnice kulturowe. Nie możesz znaleźć nic dobrego wśród tylu serii? Nie wiesz od czego zacząć? Japoński komiks i animacja mają coraz większe wpływy na kulturę Zachodu – kiedyś subtelne i trudne do zauważenia, dziś są coraz bardziej widoczne. W tej części popkultury można się jednak zagubić. Podczas prelekcji Łukasz Kaczmarek wesprze uczestników w poszukiwaniach rodzajów anime, które będą zgodne z ich gustem. 

RPG dla najmłodszych (11 października)

Twórcy gier, wydawcy, rodzice i opiekunowie kolonijni porozmawiają o grach fabularnych dla najmłodszych. Paneliści będą mówić m.in. o tym, jak ciekawie i interesująco spędzić czas z dziećmi na zabawie oraz w jaki sposób rozpocząć wspólne granie i co można zyskać dzięki takiej formie rodzinnej aktywności.

Popkulturowa przygoda bez końca (17 października)

Lubisz My Little Pony, Stranger Things, Gwiezdne Wojny, Ricka i Morty’ego, świat Marvela, a może coś zupełnie innego? Gry fabularne dają możliwość odkrywania nowych przygód w ulubionych światach. Wszystko dosłownie na wyciągnięcie ręki. Prowadzenie: Adam Wieczorek, Łukasz Wachciński.

Dream Cosplay Show (22 października)

To będzie wyjątkowa odsłona konkursu cosplay. Po raz pierwszy w historii Pyrkonu wydarzenie zostanie zrealizowane w studiu nagraniowym przy użyciu nowoczesnych technik. Podczas wirtualnego spotkania z najlepszymi cosplayerami w Polsce widzowie poznają kulisy tworzenia kostiumów i wcielania się w role ulubionych bohaterów. Kto zwycięży? Jury ogłosi werdykt już 22 października. 

Promocje

Przez cały czas trwania PyrkONline na Allegro czekać będą specjalne zniżki, sięgające nawet 40%, które przygotowali czołowi producenci i wydawcy gier.

PyrkONline od 9 do 22 października. Szczegółowy program wydarzeń: pyrkonline.allegro.pl.

Wydarzenie na FB: bit.ly/3lr9Vgg.