Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Z Polski

Rafał Kosik – urodziny autora

Pisaliśmy dziś o rocznicy urodzin Franka Herberta, 8 października urodził się jednak także inny pisarz s – f, któremu składamy dziś serdeczne życzenia z okazji okrągłych, czterdziestych urodzin. Tym pisarzem jest Rafał Kosik.

Jego twórczość literacka to przede wszystkim fantastyka naukowa, choć wyraźnie ciągnie go także w stronę horroru.

Nagrodzono go m. in. Nagrodą im. A. Zajdla oraz Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego.

Urodził się 8 października 1971 roku w Warszawie. Jak sam o sobie pisze, jest niedokoczonym architektem – studiował bowiem architekturę na Politechnice Warszawskiej, jednak przerwał studia, by poświęcić się prowadzeniu agencji reklamowej Powergraph, którą następnie przekształcił w wydawnictwo. Pełni w nim rolę dyrektora kreatywnego, zajmuje się też grafiką. W wolnych chwilach tworzy rysunki satyryczne.

Debiutował we wrześniu 2001 roku na łamach Nowej Fantastyki opowiadaniem Pokoje przechodnie. Później, poza Nową Fantastyką, publikował także w Science Fiction i w internetowych czasopismach Fahrenheit oraz Esensja. Jego pierwsza powieść nosi tytuł Mars. Ukazała się w 2003 nakładem wydawnictwa Ares. Kolejna powieść Vertical (2006) przyniosła mu nominację do prestiżowej Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Zwyciężyła także w plebiscycie Nautilus 2006 (ex aequo z Czarnym pergaminem Rafała Dębskiego). 2008 rok przyniósł jego kolejną powieść Kameleon docenioną m. in. główną Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego oraz Nagrodą im. Janusza A. Zajdla. W latach 2004 – 2011 ukazało się aż 8 jego książek s – f z serii Felix, Net i Nika, przeznaczonych gla młodzieży.Trwają prace nad filmem, który ma powstać na podstawie jednej z nich: Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa.

Sam pisze o sobie:

Piszę od dawna, chyba od pierwszych klas szkoły podstawowej, ale na poważnie ujawniłem się opowiadaniem „Pokoje przechodnie” w miesięczniku Nowa Fantastyka 9/2001. Potem było kilkadziesiąt opowiadań, publikowanych głównie w Nowej Fantastyce i Science Fiction. Moim debiutem powieściowym był „Mars”, a największą popularność osiągnął cykl powieści science fiction dla młodzieży „Felix, Net i Nika”. Gdzieś od połowy roku 2007 r. próbuję określać się jako full-time writter.

Piszę z potrzeby opowiadania historii. Uważam jednak, że czytanie przede wszystkim powinno być przyjemnością. Jeśli historia ma być nudna, lepiej jej w ogóle nie pokazywać światu. Poważne treści też trzeba przekazać w sposób przyjazny czytelnikowi. Lema, Dicka i Kinga cenię w tym samym stopniu za treść co i za klimat jaki udało im się stworzyć. Dobra literatura jest przyjacielem, nie ciężarem.

Co piszę? To, co sam chciałbym przeczytać. Exequo science fiction i horror, a najlepiej połączenie tych dwóch gatunków. Opisywanie rzeczywistości, jaką jest, mnie nie interesuje. Zostawiam to kronikarzom.

Źródło: wikipedia.org, oficjalna strona autora