Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Z Polski

Sierpniowa Nowa Fantastyka!

Już w sprzedaży sierpniowy numer miesięcznika Nowa Fantastyka – Tym razem bez tematu przewodniego, za to same hity!

Po pierwsze i najważniejsze: Nemezis – opowiadanie autorstwa Andrzeja Tuchorskiego, którego powieść Rezydent wieży będzie dołączona do wrześniowego numeru Nowej Fantastyki.

Ciężko jest zabijać swoje dzieci obszerny, wyjątkowy i ekskluzywny wywiad z G.R.R. Martinem – autorem „Gry o tron”.

And the (wstawić) goes to – felieton Jakuba Ćwieka, tym razem o nigdy niezrealizowanym (a może jednak zrealizowanym?) filmie Woody’ego Allena, na podstawie prozy Kafki.

Funky Koval – Sanktuarium – czyli ostatni odcinek przygód Funky’ego Kovala – autorstwa Bogusława Polcha i Macieja Parowskiego.

Rak, dla większego dobra – Peter Watts jako nowy felietonista Nowej Fantastyki.

Ta powieść jest wehikułem czasu – rozmowa z Charlesem Yu, autorem kolejnej powieści Serii Nowej Fantastyki.

Ponadto tradycyjnie felieton Łukasza Orbitowskiego, opowiadania polskie i zagraniczne, recenzje książek, komiksów i filmów.

 

Akcja!

Conan z Cymerii – debiutujący w 1932 roku bohater legendarnych opowieści Roberta E. Howarda – to awanturnik, rabuś, najemny żołnierz, pirat, dowódca armii, przywódca buntu przeciw tyranowi, a wreszcie groźny, ale też zdolny i przewidujący władca najpotężniejszego z  hyperboryjskich królestw. Conan – znany wszystkim barbarzyńca o  niesamowitej sile, wspaniały rębajło, który stał się ucieleśnieniem mitu, żywą legendą. Lecz przede wszystkim Conan – człowiek usiłujący przetrwać w świecie okrutnym, przerażającym, w świecie magii i przemocy symbolizowanej przez miecz. Imponująca biografia, materiał na wiele dzieł. Echa tej postaci znajdziemy w wielu innych popularnych bohaterach – choćby w Riddicku, Kullu Zdobywcy, nie wspominając o hordach pomniejszych, do pięt nie dorastających mu barbarzyńców w setce mniej znanych filmów czy grach komputerowych. Sam Conan, co ważne, nie jest tylko zaprawionym w walce osiłkiem, to inteligentny heros na miarę Wieku Legend. Aż dziw, że filmowcy sięgnęli po jego historię zaledwie kilka razy. Po kreacjach Schwarzeneggera, który, jak gdyby żywcem wyjęty z obrazów Franka Frazetty, w dwóch pełnometrażowych filmach (1982, 1984) ustanowił kanon myślenia o tej postaci, i po serialu z Ralfem Moellerem (1997) przyszedł czas na aktora, który może podołać mitowi – w najnowszej, kinowej wersji filmu wystąpi Jason Momoa.
Zajrzałem na kilka forów, zerknąłem na komentarze. Wygląda na to, że Jason Momoa – w ocenie polskich fanów Conana – nie będzie miał najprostszego zadania. Rzecz nawet nie w tym, że Arnold Schwarzenegger straszliwie zawyżył poziom, ponieważ w sumie – nie zawyżył. Zagrał jak zwykle, jak to on swego czasu potrafił. Rzecz w tym, że Momoa nawet srodze ucharakteryzowany (próbkę mieliśmy, gdy grał Khala Drogo) nie wygląda na agresora. Facet przypomina surfera, który umie puścić oczko do laski, wykonując ewolucje na desce – wszak zaczynał karierę od „Słonecznego patrolu”. Czy ktoś taki może grać Conana? I to w 3D?
Jeżeli o mnie chodzi, lubię tego aktora. I będę mu kibicować, by naprawdę wygrał walkę z legendą. Jak zamierza to zrobić, przeczytacie w wywiadzie z aktorem. Już w następnym numerze.

Jakub Winiarski

Na deser 4 konkursy dla czytelników! Do wygrania: dwa pierwsze tomy Kronik Czarnoksiężnika, Thor, Kamienna ćma oraz Król demon.
Zapraszam serdecznie do lektury!

Artur Kaczorek

Spis treści NF 07/2011

PUBLICYSTYKA

2 ZAPOWIEDZI
3 AND THE (WSTAWIĆ) GOES TO… Jakub Ćwiek
4 CIĘŻKO JEST ZABIJAĆ SWOJE DZIECI Rozmowa z G.R.R. Martinem
8 OBRAZKI Z LAMUSA Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz
65 TA POWIEŚĆ JEST WEHIKUŁEM CZASU Rozmowa z Charlesem Yu
72 RAK, DLA WIĘKSZEGO DOBRA Peter Watts
78 PSYCHODELICZNE PROSIĘ Łukasz Orbitowski

KOMIKS

11 FUNKY KOVAL: SANKTUARIUM Maciej Parowski & Bogusław Polch

PROZA POLSKA

17 ZBIERACZ Piotr Cielecki
30 NEMEZIS Andrzej Tuchorski

PROZA ZAGRANICZNA

43 SKRZYDLATE MIASTO Yoon Ha Lee
56 METAMORFOZA TARGA Paul Brandon, Jack Dann

RECENZJE

66 KSIĄŻKI
74 FILM
76 KOMIKS
77 DVD