Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Z Polski

Teatr Zagłębia w Sosnowcu zaprasza na spektakl Wojna światów

 

Spektakl oparty na jednej z najważniejszych powieści science fiction: „Wojnie światów” Herberta George’a Wellsa. Premiera już 4 listpada!

Wiktoriański salon z jego osobliwymi zwyczajami i pozornie nieśmiertelną hierarchią społeczną. Beztroskie godziny dysput przy rytualnych herbatkach przerywa nagła inwazja pozaziemskiej cywilizacji. Trudno jednak wyobrazić sobie to, że w ten bezpieczny świat mogłaby wkroczyć brutalna wojna.

Atak dążącej do całkowitej destrukcji ludzkiego świata siły staje się w spektaklu punktem wyjścia do poszukiwania odpowiedzi na dotkliwie współczesne pytania. Do kogo należy Ziemia? Czy tylko do człowieka? Czy hierarchiczny porządek świata jest naturalny? Jak szybko można zostać uchodźcą? Czy na prowincji na pewno jest bezpiecznie? I czy można żyć bez kontaktu z tym, co inne i obce?

Weronika Szczawińska – reżyserka spektaklu:

Książka Wellsa jest czymś o wiele więcej niż tylko zgrabną retro-opowieścią, prekursorską wobec niektórych wynalazków technicznych. Czytana dzisiaj zaskakuje – nie tyle futurystyczną wizją totalnej wojny, co perspektywą, którą Wells przyjmuje wobec uświęconego, antropocentrycznego (i w ogóle: hierarchicznego) porządku świata. W naszym ujęciu „Wojna światów” to istotna przypowieść na czasy, których najważniejszym słowem jest „kryzys” i trudna bajka dla dorosłych dzieci ery Antropocenu. Wykorzystując fragmenty fabuły powieści H.G. Wellsa chcemy opowiedzieć o pysze, która buduje imperia i sankcjonuje przemoc – ale także zaprosić na sceniczne ćwiczenia z obcości i empatii.

Obsada:
Natasza Aleksandrowitch
Michał Bałaga
Ryszarda Bielicka-Celińska
Agnieszka Bieńkowska
Kamil Bochniak
Beata Deutschman
Łukasz Stawarczyk

Reżyseria i adaptacja: Weronika Szczawińska
Adaptacja, dramaturgia i opracowanie muzyczne: Piotr Wawer jr.
Scenografia i kostiumy: Daniel Malone
Tłumaczenie: Henryk Józefowicz
Zgodność z oryginałem sprawdził: Tomasz Mroczkowski

Premiera: 4 listopada 2017 r.

wojnaswiatow rgb

Źródło: informacja prasowa