Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Z Polski

Tomasz Kołodziejczak – urodziny autora

13 października 1967 roku urodził się w Warszawie Tomasz Kołodziejczak, polski pisarz s – f i fantasy, wydawca, publicysta i redaktor w mediach związanych z fantastyką i komiksem.

Kawerna życzy wszystkiego najlepszego i jak najwięcej nowych publikacji!

Debiutował w roku 1985 opowiadaniem Kukiełki na łamach Przeglądu Technicznego. Do tej pory napisał wiele opowiadań oraz powieści, w tym nagrodzone Nagrodą im. Janusza A. Zajdla Kolory sztandarów (1996). W roku 2006 nominację do tejże nagrody zdobyło jego opowiadanie Piękna i graf. Jest również autorem scenariuszy komiksów oraz gier (m.in. gry fabularnej Strefa Śmierci, publikowanej w magazynie Magia i Miecz). Jego powieści i opowiadania tłumaczone były m.in. na czeski, litewski i rosyjski.

Jest także scenarzystą komiksowym – napisał wiele nowel dla Przemysława Trusta Truścińskiego. W roku 2008 ukazał się jego pełnometrażowy komiks fantasy dla dzieci Darlan i Horwazy – Złoty Kur (rysunki Krzysztof Kopeć).

Był redaktorem, publicystą i wydawcą w wielu pismach, Voyager, Fenix czy Magia i Miecz. Brał udział w tworzeniu programu telewizyjnego Fantastykon, czy radiowego Magazyn Fantastyki Radia Wawa.

Obecnie jest wydawcą komiksów dla dzieci i dorosłych w wydawnictwie Egmont Polska. Wcześniej był redaktorem kwartalnika Voyager i przez krótki okres redaktorem naczelnym pisma Magia i Miecz. Od 1995 był redaktorem dziecięcego magazynu Kaczor Donald wydawanego przez Egmont.

Jest cenionym działaczem w fandomie. Organizował konwenty, trzykrotnie został nagrodzony Śląkfą (m.in. w 1991 roku jako wydawca Voyagera oraz w 1995 roku jako fan). Laureat nagrody im. Papcia Chmiela za zasługi dla komiksu w Polsce. W czerwcu 2010 r. został uhonorowany odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Interesuje się polityką, astronomią i historią. Grał w III lidze koszykówki. Jest żonaty, ma dwie córki.

Publikacje książkowe:

1990 – Wybierz swoją śmierć
1994 – Krew i kamień
1995 – Wrócę do ciebie kacie (zbiór opowiadań)
1996 – Kolory Sztandarów
1997 – Przygody rycerza Darlana
1999 – Schwytany w światła
2010 – Czarny Horyzont
2011 – Głowobójcy (zbiór opowiadań)

Źródło: Wikipedia.org