Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Z Polski

VII Konwent Fantastyki Fantasmagoria już niebawem!

W dniach 12-13 lutego w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie odbędzie się Konwent Fantastyki Fantasmagoria. Szczegóły czekających na Was atrakcji znajdziecie poniżej. Zapraszamy!

Konwent Fantastyki Fantasmagoria skupia przede wszystkim fanów szeroko pojętej fantastyki, książek, filmów i seriali czy komiksów, w ostatnich latach, jeśli chodzi o uczestników, coraz bardziej poszerzając swój zasięg terytorialny.

Zgłoszone przez uczestników punkty programu będą mówić o komiksach, grach, książkach, seriach animowanych i nie tylko. Znalazło się także miejsce na dyskusje o systemach RPG, fantastycznych stworzeniach, naukowych ciekawostkach z pogranicza fantastyki, i wielu innych. Coś dla siebie znajdą też fani mangi i anime.

Od kilku lat działa też z powodzeniem games room, którego partnerem tym razem będzie wydawnictwo Galakta. Grać w wypożyczone planszówki będzie można przez całą dobę.

W nocy z piątku na sobotę odbywać się będą również sesje RPG i LARPy. Dla tych, którzy wolą się jednak zdrzemnąć choć przez kilka godzin, dostępne będzie bezpłatnie miejsce na nocleg na terenie konwentu (konieczne własne śpiwory i karimaty).

Konwent rozpocznie się konkursem cosplay w piątek, 12 lutego o 16.00. Od 17.00 ruszą prelekcje i konkursy. Całość wydarzenia zakończy się w sobotę, 13 lutego, o 22.00. Na całą imprezę wstęp wolny.

Goście:

Paweł Majka

Urodził się w czerwcu 1972 roku w Krakowie i mieszka w nim dotychczas. Dorastał w czasach, kiedy składając papiery na studia należało wypełniać rubrykę: „pochodzenie klasowe”, a słodycze (wyroby czekoladopodobne) i obuwie przydzielano na kartki. Być może książkom było wówczas łatwiej niż dziś, nie musiały wszak konkurować z armią innych rozrywek, możliwe więc, że właśnie dlatego stosunkowo szybko nauczył się czytać na jednym z tomów Tytusa, Romka i A’Tomka. Niedługo później przetrząsając biblioteczkę dziadka w poszukiwaniu książek o muszkieterach i rycerzach (bo takie lubił najbardziej) odkrył Eden Lema. Srebrna (albo biała) smukła rakieta z okładki tej powieści trafiła go prosto w serce. Choć nadal lubił opowieści o podróżnikach i awanturnikach rozmaitych czasów, jego wyobraźnią zawładnęła fantastyka. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że pierwsze opowiadanie, jakie opublikował dzięki zajęciu trzeciego miejsca w konkursie literackim „Świata Młodych” (gazeta młodzieżowa, bardzo popularna m.in. ze względu na fakt zamieszczania na ostatniej stronie komiksów) było opowiadaniem fantastycznym.

Później publikował w pismach i portalach internetowych: „Science Fiction, Fantasy i Horror”, „Fantasy & Science Fiction” (edycja polska), „Nowa Fantastyka Wydanie Specjalne”, „Nowa Fantastyka”, „Czas Fantastyki”, „Fahrenheit”, „Esensja”, „Creatio Fantastica”. Jego opowiadania znaleźć można w antologiach: Nowe Idzie, Science Fiction, Kanon Barbarzyńców, Tempus Fugit, Rok po końcu świata. Obecnie najłatwiej znaleźć go na forum Drugi Obieg Fantastyki, gdzie pojawia się pod nickiem „agrafek” oraz na stronie gikz.pl, gdzie pisuje jako „bosman plama”.

Ciągle lubi czytać, choć obecnie książki rywalizują z grami video (przede wszystkim z cRPG) oraz filmami i serialami. Gdyby miał stworzyć listę swoich ulubionych autorów fantastyki z pewnością znaleźliby się na niej: Roger Zelazny, Dan Simmons, Neal Stephenson i Glen Cook. Oraz wielu innych, bo byłaby to długa lista.

Maciej Ślużyński

Magister filologii polskiej, specjalista w dziedzinie komunikacji marketingowej i języka reklamy, autor książek „Marketing w praktyce. Budowanie marki, tworzenie testów reklamowych”, „Reklamacje. Felietony o reklamie”, „Gadanie o reklamie. Felietony”, współpracownik magazynów Visual Communications i Marketing w praktyce. Wydawca, współwłaściciel wydawnictwa Sumptibus i Oficyny wydawniczej RW2010, administrator serwisu dla self-publisherów, w chwilach wolnych – pisarz.

Anna „Anuszka” Kręglewska

Zajmuje się cosplayem od dwóch lat. Przez ten czas wzięła dział w kilkunastu konkursach. Wielokrotnie była nagradzana, szczególnie za swoje występy. Na zeszłorocznym PGA wygrała pierwszą nagrodę w konkursie LG, co było punktem zwrotnym w jej karierze. Prywatnie studentka anglistyki, swoje plany zawodowe pragnie połączyć z pasją do tworzenia strojów.
Podczas konwentu poprowadzi ona dwa specjalne panele oraz będzie jurorem na pierwszym w historii naszego konwentu Konkursie Cosplay.

Inne atrakcje:

Podczas konwentu zobaczyć będzie można wystawę modeli z „Gwiezdnych Wojen”, stworzonych przez Krzysztofa Wilczyńskiego. Dioramy autorstwa bydgoszczanina można po raz pierwszy zaprezentowane były w bydgoskim Multikinie podczas premiery „Zemsty Sithów” w 2005. Od 2012 roku Krzysztof Wilczyński regularnie prezentuje je na StarForce – największym polskim zlocie fanów Star Wars, a także na innych konwentach w różnych miastach. Przygoda z budowaniem modeli zaczęła się w 1997 roku, gdy do kin wchodziła cyfrowo poprawiona stara trylogia. A jak powstają? – Wszystkie modele wykonuję z kartonu, który jest głównym budulcem. Poza nim wykorzystuję wszelkie inne przedmioty, które można znaleźć w domu: spinacze, szpilki, wklady do długopisu. A także inne elementy: nity do metalu, paski zaciskowe do kabli, elementy zepsutych zabawek czy zapalniczek. Modele i makiety są budowane od podstaw w oparciu o dostępne zdjęcia. Sam projektuję i dobieram proporcje oraz skale – opowiada Krzysztof Wilczyński. A na żywo prezentują się jeszcze bardziej imponująco niż na zdjęciach.

Strefę militarną podczas zbliżającej się edycji konwentu zorganizują przedstawiciele drużyny Fala PMC. To rozwijający się team zajmujący się tematyką militariów i obronności, a przede wszystkim sportem, jakim jest airsoft. Polega on na wykorzystaniu replik ASG, czyli broni palnej, w symulacjach działań wojennych. Podstawą airsoftu jest to by, trafić przeciwnika zanim on trafi Ciebie, nie zapominając przy tym o dobrej zabawie. Fala aktywnie uczestniczy w wydarzeniach poznańskiej sceny ASG, występując często także i poza swoim rodzimym miastem.

Jeżeli czasem spoglądacie zafascynowani na gry bitewne, ale nie mieliście dotąd okazji poznać ich zasad – będziecie mieli okazję popatrzeć, jak wygląda rozegranie epickiego starcia z użyciem figurek i zamienionego w pole bitwy z przeszkodami terenu stołu. Pokazową Bitwę Pięciu Armii zaprezentuje w sobotę sekcja figurkowa Klubu Fantastyki Fantasmagoria.

Ponadto w trakcie konwentu działać będzie strefa stoisk, gdzie zaopatrzycie się w książki, komiksy i różnego fantastyczne gadżety, fantastyczna kawiarenka oraz kącik fantastycznego malowania twarzy dla dzieci.

Szczegółowy plan konwentu i informacje znajdziecie na stronie głównej i profilu Facebook wydarzenia:

http://fantasmagoria.gniezno.pl

https://www.facebook.com/FantasmagoriaGniezno/

Źródło: informacja prasowa