Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Z Polski

Wesprzyj polską malarkę!

Na Kickstarterze trwa zbiórka mająca na celu sfinansowanie albumu skoncentrowanej na postaci Anubisa autorstwa Joanny Karpowicz.

Strona kampanii: https://www.kickstarter.com/projects/timof/anubis-thin-places-artbook

Joanna Karpowicz rozpoczęła swój malarski cykl z Anubisem w roku 2011. Egipskie bóstwo o głowie szakala, psychopomp o rodowodzie starożytnym pojawia się na płótnach Karpowicz w kontekstach współczesnych. Postać Anubisa nie jest personifikacją śmierci.  Jest przewodnikiem dusz, „akuszerem odchodzących”, w ujęciu Jungowskim: „End of Life Doula”.

Jest tym, który towarzyszy nam w przejściu między jednym światem a drugim.  Spotykamy go na końcu swojej drogi, ale dostrzec możemy w ciągu całego życia – w miejscach, gdzie granica, pomiędzy dwoma światami jest szczególnie cienka – w “Thin Places”.

“Anubis. Thin  Places”  to  117  wysokiej jakości reprodukcji wybranych prac  malarskich  i  krótkich  form  komiksowych  autorstwa Karpowicz, realizowanych  w latach 2012 – 2020. Artbook ma twardą oprawę, format: 28,6 x 21,6 cm i liczy w sumie 128 stron.  Jest to pierwsza, tak przekrojowa prezentacja serii z Anubisem. Czytelnicy znajdą w albumie zarówno   stare prace, prezentowane już wcześniej, jak i nowe prace, w tym wiele dotąd niepublikowanych.  Słowo wstępne, autorstwa Imogen Osborne, pochodzi z prowadzonego przez Kya Bouller z Aurelia Magazine. Całość mistrzowsko zaprojektował Jarek   Obważanek (Dymkołamacze), jeden z najlepszych projektantów komiksów i książek na polskim rynku.

Joanna Karpowicz jest malarką, twórczynią komiksów, ilustratorką. Mieszka i pracuje w Krakowie. Maluje akrylem na płótnie i papierze. Jej prace pokazywane były między innymi w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Muzeum Narodowym w Krakowie i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Ta ostatnia instytucja zakupiła prace artystki do swojej komiksowej kolekcji.