Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Z Polski

Wiedźmin na monetach!

Wiedźmin został wybitych na dwóch monetach w Mennicy Gdańskiej. Są one otwarciem serii, która ma być kontynuowana w najbliższych latach.

Okazuje się, że polska ikona fantasy nie tylko zyskuje popularność na zachodzie za sprawą udanych adaptacji (gry wideo) i gorących zapowiedzi (serial Netfliksa), ale i przenika bezpośrednio do świata ekonomii. Mennica Gdańska we współpracy z Andrzejem Sapkowskim rozpoczęła produkcję limitowanej edycji srebrnych monet.

Pierwsza z nich waży dwie uncje (około 57 gram) i na awersie przedstawia zastygłe oblicze Geralta, szykującego się do walki z Dżinem, widać na nim również wspomagającą go Yennefer i kulącego się Jaskra. Z kolei rewers prezentuje wnętrze cintryjskiego zamku wewnątrz ornamentu, wiedźmińskie symbole i dwa miecze wraz z dodatkowym – najpewniej ceremonialnym.

Na razie owa moneta wyceniona została na 1399 PLN, a 1 lutego 2020 roku ma osiągnąć 1600 PLN, gfy wejdzie do regularnej dystrybucji. Ważne jest także to, że powstanie wyłącznie dwa tysiące takich egzemplarzy, choć jedynie 700 trafi do rąk kolekcjonerów.

Wiedźmin

Druga moneta natomiast to kilogram srebra z ozdobnym agatem (imitującym okno), jej nakład wyniesie zaledwie 200 sztuk, zaś wartość rynkowa w promocji wyniesie 13,9 tys. PLN, a w regularnej sprzedaży aż 16 tys. PLN.

Na awersie tej widać kluczową scenę opowiadania „Kwestia ceny”, czyli ucztę zalotników Pavetty oraz wkroczenie do sali królewskiego zamku w Cintrze Jeża z Erlenwaldu. Na rewersie wyobrażono relief z zewnętrzem warowni, do którego kieruje się właśnie Geralt.

W taki oto sposób „Wiedźmin” stał się dosłownie skarbem narodowym.

Wiedźmin


Źródło: biznes.trojmiasto.pl