Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Z Polski

Zmarł Włodzimierz Bednarski

Polski dubbing poniósł niepowetowaną stratę. W wieku 85 lat odszedł polski aktor Włodzimierz Bednarski. Był on głosem księcia Igthorna w „Gumisiach”, Freda Flintstone’a z „Flinstonów”, a także Pana Sowy z Kubusia Puchatka.

Aktor urodził się w 1935 roku w Lesznie, a w latach 50-tych XX wieku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. W swojej kilkudziesięcioletniej karierze stworzył setki ról filmowych i teatralnych. Zagrał w takich obrazach, jak „Miś”, „Dom”, „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Alternatywy 4” czy „Mistrz i Małgorzata”.

Głos Włodzimierza Bednarskiego ożywił wiele cudownych postaci: Króla Tryton, Księcia Ightorna, Zeusa, Pana Sowę, a także różdżkarza Garricka Ollivandera z „Harry’ego Pottera”. Jednak najbardziej zapamiętany został jako Fred Flinstone z kultowym „Yaba daba doo”. Aktor podkładał też głos w grach wideo, możemy go usłyszeć w takich produkcjach jak „Wiedźmin 2”, „The Elder Scrolls V: Skyrim” czy „Resistance 3”.

Swoją przygodę z dubbingiem Włodzimierz Bednarski zakończył w 2013 roku, kiedy to przeszedł na zasłużoną emeryturę. Wiadomość o śmierci Włodzimierza Bednarskiego pojawiła się m.in. na facebookowym profilu kanału „Widzę Głosy”, który skupia się na środowisku polskiego dubbingu.

Poniżej możecie obejrzeć wspomnienie Włodzimierza Bednarskiego przygotowane przez serwis: