Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

9 Dzień Czytania Tolkiena

Na 25 marca – to już tradycja – przypada Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Pomysłodawcami tej inicjatywy są członkowie i członkinie angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (The Tolkien Society), którzy zorganizowali ten Dzień po raz pierwszy w 2003 roku.

Obchodzić go można, oczywiście, na różne sposoby. Możemy usiąść w fotelu w domowym zaciszu i przeczytać sobie fragment którejś z książek pisarza, jego wierszy czy listów. Możemy też spotkać się z innymi czytelnikami i czytelniczkami – w Internecie lub na żywo. Z okazji Dnia czytania Tolkiena organizowane są nierzadko różne spotkania (w bibliotekach, placówkach kulturalnych, klubach miłośników fantastyki czy też organizowane prywatnie) oraz konkursy.

Przykład spotkania – 26 marca w Gdańsku; Fantastyczne Otwarcie Półki Bookcrossingowej (poświęcone Tolkienowi i Lemowi) (Zapraszamy!)
Przykład konkursu – Muzyczny Konkurs Tolkienowski portalu Oblicza Kultury (Zapraszamy!).

Data 25 rethe (marca) jest wielkim świętem w Śródziemiu – tego dnia bowiem przypada rocznica Upadku Saurona, zakończenia Wojny o Pierścień i uwolnienia Śródziemia od mrocznych sił… przynajmniej na jakiś czas.
Zapraszamy Was także na oficjalną stronę angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego, na której, m. in. znajdziecie informacje o Dniu Czytania Tolkiena: Tolkiensociety.org.